Kuala Lumpur - Zatímco svět nadále čeká na informace o tom, co se skutečně stalo s letem číslo 370 letecké společnosti Malaysia Airlines, internet se stal úrodnou živnou půdou pro všemožné spekulace, konspirace a narážky, napsal zpravodajský server Sydney Morning Herald.
Jak ubíhají dny od pátečního zmizení letadla s 239 lidmi na palubě, online společenství nabízejí vlastní více či méně pravděpodobné odpovědi na nezodpovězené otázky. Letecká fóra se plní stovkami příspěvků předkládajících nejrůznější důvody zmizení či toho, proč se zatím trosky letadla nenašly.
Úřady už zavrhly předchozí zprávy, že dva cestující, kteří let nastoupili s ukradenými pasy, měli spojení na Čínskou brigádu mučedníků. Zpráva, podle níž se tato skupina údajně přihlásila ke zmizení letadla v šifrovaném e-mailu zaslaném čínským novinářům, se ukázala jako podvod. Objevily se také teorie, podle nichž letadlo unesli teroristé a nepoškozené někde ukryli a vypnuli všechny radiové vysílače. Tuto možnost přiživily zprávy, že mobilní telefony některých cestujících jsou stále v provozu, ale nikdo je nezvedá.
"Kmitočty, na kterých pracují mobilní telefony, jsou poměrně vysoké, takže jejich utlumení ve vodě je rovněž značné. Takže se nedomnívám, že by tam někde ležel telefon, který by fungoval," poznamenal v České televizi letecký publicista Martin Velek.
Mezi nejčastější spekulace patří možnost, že se letoun Malaysia Airlines rozpadl uprostřed letu. Tuto verzi podpořil i nejmenovaný zdroj blízký malajsijským vyšetřovatelům, podle něhož letadlo mohlo kvůli mechanickému problému během letu explodovat.
I když se neobjevily žádné důkazy, že by pilot letadla Zaharie Ahmad Shah nebo druhý pilot Fariq Abdul Hamid mohli spáchat sebevraždu, i tato myšlenka byla zahrnuta do možných teorií.
Krom možného únosu mimozemšťany se přetřásá i další "vesmírná stopa" - tentokrát v podobě nebezpečí vesmírných trosek padajících na Zemi, jak to například líčí filmový thriller Gravitace. V této souvislosti se připomíná výbuch pomocného motoru ruské rakety z minulého týdne nad Kajmanskými ostrovy. Ovšem asi nejdál zašel list Toronto Sun, který se nerozpakoval připsat vinu na vrub rovnou americké továrně na filmové sny - podle něj by zmizení letadla mohou být součástí remaku televizního seriálu Ztracení.
Letectví zná víc záhad v oblacích
EgyptAir let 990 (1999)Letoun Boeing 767 na cestě z New Yorku do Káhiry se zřítil krátce po startu a zahynulo všech 200 lidí na palubě. Po dvouletém vyšetřování NTBS došel k závěru, že střídající druhý pilot v kokpitu úmyslně způsobil nehodu. Důkazy zahrnovaly trajektorii letadla, stejně jako hlasový záznam z kokpitu a další údaje naznačující, že se kapitán letadla a druhý pilot prali o kontrolu nad strojem během posledních minut před neštěstím. Druhý pilot opakovaně prohlašoval: "Spoléhám na boha." Egyptská vláda ale tuto verzi událostí zpochybnila a vydala vlastní zprávu, podle níž nehodu způsobilo mechanické selhání kontroly stoupání letadla.
Flying Tiger Line let 739 (1962)Letoun Lockheed L-1049 Super Constellation najatý americkou armádou, aby přepravil téměř 100 vojáků z Kalifornie do tehdejšího Saigonu, doplnil palivo na Guamu a mířil na Filipíny, když beze stopy či nouzového signálu zmizel. V té době jeho zmizení vyvolalo rozsáhlé pátrání ze vzduchu i na moři a také štědrou dávku konspiračních teorií. Mezi nimi byla sabotáž, únos, či dokonce sestřelení vlastními silami. Přesná příčina nebyla nikdy zjištěna a vrak se nenašel. Jako nejpravděpodobnější možnost se jeví výbuch za letu; tanker proplouvající zhruba oblastí, kudy měl stroj letět, viděl ve vzduchu explozi.
Glenn Miller (1944)Slavný americký muzikant a kapelník, který tehdy byl majorem letectva, nastoupil v Anglii na palubu letounu královského letectva Norseman C-64 a odletěl do Paříže, kde se měl připojit ke zbytku kapely. Letadlo ale do cíle nikdy nedoletělo a tehdy se předpokládalo, že se zřítilo do Lamanšského průlivu, nad nímž byla mlha. Ale opět se vynořilo značné množství konspiračních teorií. Mezi kolujícími příběhy byl například ten, že Millera zastřelil náhodně pařížský policista, ale armáda to ututlala, a nebo že jeho letadlo sestřelilo vražedné německé komando, uvedl zpravodajský server Politico a web CT24.
Související
Malajsie po 11 letech obnovuje pátrání po letu MH370
Svět se po 11 letech vrací k jedné z největších záhad současnosti
Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) , Malajsie , tajemství záhady
Aktuálně se děje
před 31 minutami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě