Britský velvyslanec se nakazil v zemi, která popírá výskyt koronaviru

Britský velvyslanec v Turkmenistánu uvedl, že se zotavuje z nákazy koronavirem, přestože ve středoasijské zemi s autoritářským režimem od začátku pandemie až dosud oficiálně nezaznamenali ani jediný případ nemoci covid-19. Napsala to agentura AFP.

Velvyslanec Hugh Philpott na twitteru poznamenal, že se potřebuje "vzpamatovat z covidu", než bude moci znovu zpívat. Učinil tak v komentáři ke zveřejnění videa, které jej zachytilo při zpěvu turkmenské lidové písně. V dalším příspěvku dodal, že se zotavuje "z viru, který je módní 'v reálném světě'".

Diplomat dříve v tomto měsíci oznámil, že se zúčastnil otevření trhu v turkmenském hlavním městě Ašgabatu. Také jeho profil na twitteru uvádí, že je "aktuálně v Ašgabatu", dodala AFP.

Turkmenistán stále tvrdí, že se jej pandemie způsobená koronavirem nedotkla. Tato bývalá sovětská republika nicméně v létě zavedla preventivní opatření. Stalo se tak po návštěvě delegace Světové zdravotnické organizace.

Minulý měsíc prezident Gurbanguli Berdymuhamedov slavnostně otevřel nemocnici pro pacienty s "infekčními nemocemi". Má 200 lůžek a je zaměřena na léčbu "infekčních onemocnění plic" a "nemocí přenášených kapénkami". Klinika je vybavena ventilátory švédské výroby a dalším vybavením z Německa, Itálie, Francie, Japonska a Spojených států. Berdymuhamedov při této příležitosti připomněl "velký úspěch" své země, která díky "preventivním opatřením" úřadů "dosud nezaznamenala žádný případ koronaviru".

Středoasijský Turkmenistán, který je severním sousedem Íránu a Afghánistánu a je bohatý na ropu a zemní plyn, patří k nejpřísněji kontrolovaným a nejuzavřenějším zemím na světě.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Turkmenistán diplomacie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy