Kdo je prezidentem Afghánistánu? Za vítěze voleb se prohlásili oba kandidáti

Oba hlavní kandidáti afghánských prezidentských voleb, premiér Abdulláh Abdulláh a dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní, se prohlásili za vítěze sobotního hlasování. Své tvrzení ale ani jeden z nich ničím konkrétním nepodložil, informovala agentura Reuters. Předběžné výsledky voleb se očekávají až 19. října a konečné 7. listopadu.

"V těchto volbách jsme získali největší počet hlasů," řekl Abdulláh na dnešní tiskové konferenci s tím, že "nebude zapotřebí pořádat žádné druhé kolo hlasování".

Ghaního spolukandidát Amrulláh Sálih, který se uchází o funkci viceprezidenta, již v neděli prohlásil, že vyhrál Ghaní. "Podle našich informací pro nás hlasovalo 60 až 70 procent lidí," uvedl Sálih.

Stejná situace nastala i po minulých volbách v roce 2014, kdy si chtěli rovněž Ghaní i Abdulláh přisvojit vítězství. Volební komise nakonec výhru připsala Ghanímu, což vyvolalo ostré protesty z Abdulláhova tábora. Ten nakonec výsledek přijal až poté, co byla s pomocí amerických vyjednávačů vytvořena vláda národní jednoty a on získal funkci premiéra.

Letošní prezidentské volby poznamenala velmi nízká účast, k urnám přišlo podle jednoho ze členů volební komise pouze něco přes dva miliony voličů. K volbám se přitom zaregistrovalo 9,67 milionu Afghánců. Druhé kolo se bude konat v případě, že v prvním kole nikdo z kandidátů nezíská přes 50 procent odevzdaných hlasů.

Ve volbách kandidovalo 18 uchazečů, ovšem podle průzkumu soukromé agentury zveřejněného minulý týden měli šanci na vítězství prakticky jen Ghaní a Abdulláh. Na základě zmíněného průzkumu veřejného mínění hodlalo dát Abdulláhovi hlas 19 procent voličů a Ghanímu 18 procent.

Související

Afghanistán, ilustrační foto

Afghánistán volí nového prezidenta, volební místností otřásl výbuch

V Afghánistánu se dnes konaly prezidentské volby, které se ale neobešly bez násilí. Radikální hnutí Tálibán se přihlásilo k několika útokům, které si vyžádaly jeden lidský život a celkem 18 zraněných. Šlo o čtvrté volby od svržení Tálibánu v roce 2001, výsledky dnešního hlasování mají být známy 7. listopadu. O funkci hlavy státu se ucházelo 18 lidí, pokud ale nikdo z nich nezískal nadpoloviční většinu, bude se konat druhé kolo.

Více souvisejících

volby v Afghanistánu Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Amrulláh Sálih (afghánský politik) Afghanistán

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy