Afghánistán volí nového prezidenta, volební místností otřásl výbuch

V Afghánistánu se dnes konaly prezidentské volby, které se ale neobešly bez násilí. Radikální hnutí Tálibán se přihlásilo k několika útokům, které si vyžádaly jeden lidský život a celkem 18 zraněných. Šlo o čtvrté volby od svržení Tálibánu v roce 2001, výsledky dnešního hlasování mají být známy 7. listopadu. O funkci hlavy státu se ucházelo 18 lidí, pokud ale nikdo z nich nezískal nadpoloviční většinu, bude se konat druhé kolo.

Hlavními kandidáty byli dosavadní prezident Ašraf Ghaní a premiér Abdulláh Abdulláh. Podle průzkumu soukromé agentury zveřejněného tento týden hodlalo dát Abdulláhovi hlas přes 19 procent voličů, Ghanímu pak 18 procent. Ostatní kandidáti zůstali daleko za nimi. Oba politici usilují o mír s Tálibánem, který ale zatím s Kábulem nevyjednává.

Vláda nasadila na zabezpečení voleb desítky tisíc policistů a vojáků, přesto ale bylo násilí hlášeno z několika částí země. Při explozi u volební místnosti v provincii Nangarhár zemřel jeden člověk a dva byli zraněni, na jihu v Kandaháru bomba zranila 16 lidí. Zástupce Tálibánu sdělil, že hnutí dnes zaútočilo nejméně 28krát, a to ve 34 afghánských provinciích.

Podle agentury Reuters se k volbám registrovalo přes devět milionů voličů. Hlasování mělo skončit ve 12:30 SELČ, ale bylo o dvě hodiny prodlouženo. Z metropole Kábulu i z dalších částí země byla hlášena nízká účast, což potvrdili i pozorovatelé. Panují také obavy, že rivalové se budou obviňovat z volebních podvodů.

Některé volební místnosti se otevřely se zpožděním. Zástupce volební komise také řekl, že komise nenavázala kontakt s více než 900 hlasovacími středisky. Problémy se týkaly provincí Badachšán, Kunduz, Baghlán a Tachár. Není jasné, zda se tam hlasovalo, nebo zda Tálibán nedovolil místnosti otevřít. Uzavřeno muselo navíc zůstat více než 460 volebních center v 17 provinciích, do některých nedorazily volební lístky, jinde byly problémy se zajištěním bezpečnosti. V Kandaháru a Kunaru nastaly potíže s přístroji na ověřování voličů podle biometrických údajů.

Tálibán Afghánce vyzval, aby se volebním místnostem vyhýbali. V Kábulu policie kontrolovala auta, větší automobily měly do města vjezd zakázán.

Ghaní odevzdal hlas v Kábulu a řekl při tom, že je to pro něj "okamžik hrdosti, protože větší část volebních výdajů byla schopna uhradit afghánská vláda".

Prezidentské volby se měly konat už 20. dubna, byly však odloženy na 20. července a pak znovu na 28. září. Podle internetových stránek afghánské volební komise by předběžné výsledky měly být oznámeny 19. října, konečné pak 7. listopadu. Pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, utkají se dva nejúspěšnější uchazeči ve druhém kole, které se s největší pravděpodobností uskuteční 23. listopadu.

Související

Více souvisejících

Afghanistán volby v Afghanistánu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy