volby v Afghanistánu

Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)

Kdo je prezidentem Afghánistánu? Za vítěze voleb se prohlásili oba kandidáti

Oba hlavní kandidáti afghánských prezidentských voleb, premiér Abdulláh Abdulláh a dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní, se prohlásili za vítěze sobotního hlasování. Své tvrzení ale ani jeden z nich ničím konkrétním nepodložil, informovala agentura Reuters. Předběžné výsledky voleb se očekávají až 19. října a konečné 7. listopadu.
Afghanistán, ilustrační foto

Afghánistán volí nového prezidenta, volební místností otřásl výbuch

V Afghánistánu se dnes konaly prezidentské volby, které se ale neobešly bez násilí. Radikální hnutí Tálibán se přihlásilo k několika útokům, které si vyžádaly jeden lidský život a celkem 18 zraněných. Šlo o čtvrté volby od svržení Tálibánu v roce 2001, výsledky dnešního hlasování mají být známy 7. listopadu. O funkci hlavy státu se ucházelo 18 lidí, pokud ale nikdo z nich nezískal nadpoloviční většinu, bude se konat druhé kolo.
Ašraf Ghání

Afghánci budou volit prezidenta, obavy rostou. Rozpoutají islamisté teror?

V Afghánistánu se v sobotu 28. září uskuteční prezidentské volby, které budou podle expertů do značné míry opakováním volebního klání z roku 2014. Hlasování, v němž zvítězil nynější prezident Ašraf Ghaní, tehdy poznamenalo násilí a rozsáhlé podvody a poražený kandidát Abdulláh Abdulláh výsledek přijal až poté, co byla s pomocí amerických vyjednávačů vytvořena vláda národní jednoty a on získal funkci premiéra.
Afghanistán, ilustrační foto

Volby ohrožují mír? Bývalý afghánský prezident má jasno

Prezidentské volby v Afghánistánu, které se mají konat tuto sobotu, ohrožují nejlepší šanci země uzavřít mír s radikálním hnutím Tálibán a ukončit 18 let trvající válku. V rozhovoru s agenturou AP to dnes prohlásil bývalý afghánský prezident Hamíd Karzáí, který stále patří mezi nejvlivnější politické osobnosti v zemi.
Taliban, Afghánistán

Tálibán odmítá nadcházející volby, hrozí útoky proti shromážděním

Afghánské hnutí Tálibán dnes označilo prezidentské volby v zemi vypsané na příští měsíc za podvod. Tato radikální skupina vyzvala obyvatele k bojkotu hlasování a varovala, že její bojovníci udělají vše pro to, aby volby zablokovali. Obyvatelé by neměli chodit na předvolební shromáždění, protože se mohou stát terčem útoků, dodal Tálibán.
Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)

Volební skandál v Afghánistánu: Členové komisí zneužili pravomoci, jde po nich prokurátor

Afghánský generální prokurátor zkoumá obvinění, podle něhož se členové nezávislé volební komise a komise pro prověřování volebních stížností během loňských parlamentních voleb dopustili zneužití moci. Informovala o tom dnes agentura AP. Zpráva následuje den poté, co afghánská vláda oznámila, že propustila všech 12 členů obou komisí a zakázala jim opustit zemi. Prezident Ašraf Ghaní dal politickým stranám a zástupcům občanských sdružení týden, aby nominovali kandidáty pro nové komise.
Afghanistán, ilustrační foto

Prezidentské volby v Afghánistánu budou až 20. července, kupí se problémy

Afghánské prezidentské volby, které se měly původně konat 20. dubna příštího roku, se uskuteční 20. července. Dnes o tom informoval předseda nezávislé volební komise, kterého citovala agentura AFP. Ve stejný den budou i provinční a místní volby, stejně jako parlamentní volby v provincii Ghazní, které byly v říjnu odloženy kvůli politickému a etnickému napětí.
Afghanistán, ilustrační foto

Afghánistán odloží prezidentské volby? Úřady nezvládly ani hlasování do parlamentu

Afghánské úřady zvažují odklad prezidentských voleb, které jsou v zemi plánovány na 20. dubna příštího roku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na volební komisi. Důvodem k odkladu jsou kritiky organizace parlamentních voleb z minulého měsíce, které provázel chaos a násilí. Hlasy z parlamentních voleb navíc stále nebyly ve většině provincií sečteny a existují obavy, že kvůli průtahům sčítání nebude dostatek času připravit volby prezidentské, uvedly úřady v Kábulu.
Afghanistán, ilustrační foto

Volby v Afghánistánu doprovázelo rekordní množství útoků Tálibánu

Útoky a zastrašování ze strany radikálního hnutí Tálibán během parlamentních voleb v Afghánistánu minulý měsíc vyústily v rekordní počet civilních obětí. Tvrdí to dnešní zpráva OSN, o níž informuje agentura Reuters. V průběhu volebního dne 20. října a dnech následujících bylo zabito 56 lidí a 379 jich bylo zraněno.
Afghanistán, ilustrační foto

V Afghánistánu pokračují volby. Hlasování provází teror, už 38 mrtvých

Zhruba tři miliony Afghánců odevzdaly svůj hlas v sobotních parlamentních volbách. Protože se na řadě míst hlasovací místnosti kvůli technickým a organizačním problémům neotevřely nebo se otevřely se zpožděním, byly volby prodlouženy do dneška. Prodloužení se týká 401 volebních center, včetně 45 v metropoli Kábulu, upřesnila agentura Reuters. Sobotní hlasování provázely kromě chaosu také násilnosti, při nichž přišlo o život 38 lidí a přes 100 dalších utrpělo zranění.
Taliban, Afghánistán

Tálibán vyhazuje volební místnosti do vzduchu. Mnoho mrtvých a zraněných

Nejméně 15 lidí přišlo o život a mnoho dalších bylo zraněno, když se dnes odpoledne na severu afghánské metropole Kábul odpálil sebevražedný atentátník. S odvoláním na afghánský bezpečnostní zdroj to napsala agentura Reuters. V Afghánistánu dnes začaly několikrát odložené parlamentní volby. Radikální hnutí Tálibán opakovaně vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo, že se bude snažit o útoky na volební místnosti.
Afghanistán, ilustrační foto

Volby v Afghánistánu provází chaos. Hlasování prodlouženo do neděle, Tálibán hrozí útoky

Zavírání volebních místností při afghánských parlamentních volbách bylo dnes stejně chaotické jako jejich otevírání. Kolik z 21.000 volebních místností bylo ale ve stanovený čas uzavřeno, zatím není jasné. Někde se nicméně kvůli dnešním organizačním a technickým problémům bude volit i v neděli. Radikální hnutí Tálibán opakovaně vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo, že se bude snažit útoky na volební místnosti, blokováním silnic i jinak hlasování překazit. Obětí předvolebních násilnosti se stalo deset volebních kandidátů. Kromě strachu z násilí komplikují volby rovněž obavy z rozsáhlých podvodů.
Afghanistán, ilustrační foto

Tálibán vyzval Afghánce k bojkotu voleb. Rostou obavy z teroru i podvodů

Islamistické hnutí Tálibán vyzvalo Afghánce k bojkotu parlamentních voleb, které jsou v zemi plánovány na 20. října. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid zároveň vyjádřil požadavek úplného stažení zahraničních sil z afghánského území, které je podle něj jediným způsobem ukončení 17leté války v zemi.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy