volby v Afghanistánu

Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)

Kdo je prezidentem Afghánistánu? Za vítěze voleb se prohlásili oba kandidáti

Oba hlavní kandidáti afghánských prezidentských voleb, premiér Abdulláh Abdulláh a dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní, se prohlásili za vítěze sobotního hlasování. Své tvrzení ale ani jeden z nich ničím konkrétním nepodložil, informovala agentura Reuters. Předběžné výsledky voleb se očekávají až 19. října a konečné 7. listopadu.
Afghanistán, ilustrační foto

Afghánistán volí nového prezidenta, volební místností otřásl výbuch

V Afghánistánu se dnes konaly prezidentské volby, které se ale neobešly bez násilí. Radikální hnutí Tálibán se přihlásilo k několika útokům, které si vyžádaly jeden lidský život a celkem 18 zraněných. Šlo o čtvrté volby od svržení Tálibánu v roce 2001, výsledky dnešního hlasování mají být známy 7. listopadu. O funkci hlavy státu se ucházelo 18 lidí, pokud ale nikdo z nich nezískal nadpoloviční většinu, bude se konat druhé kolo.
Ašraf Ghání

Afghánci budou volit prezidenta, obavy rostou. Rozpoutají islamisté teror?

V Afghánistánu se v sobotu 28. září uskuteční prezidentské volby, které budou podle expertů do značné míry opakováním volebního klání z roku 2014. Hlasování, v němž zvítězil nynější prezident Ašraf Ghaní, tehdy poznamenalo násilí a rozsáhlé podvody a poražený kandidát Abdulláh Abdulláh výsledek přijal až poté, co byla s pomocí amerických vyjednávačů vytvořena vláda národní jednoty a on získal funkci premiéra.
Afghanistán, ilustrační foto

Volby ohrožují mír? Bývalý afghánský prezident má jasno

Prezidentské volby v Afghánistánu, které se mají konat tuto sobotu, ohrožují nejlepší šanci země uzavřít mír s radikálním hnutím Tálibán a ukončit 18 let trvající válku. V rozhovoru s agenturou AP to dnes prohlásil bývalý afghánský prezident Hamíd Karzáí, který stále patří mezi nejvlivnější politické osobnosti v zemi.
Taliban, Afghánistán

Tálibán odmítá nadcházející volby, hrozí útoky proti shromážděním

Afghánské hnutí Tálibán dnes označilo prezidentské volby v zemi vypsané na příští měsíc za podvod. Tato radikální skupina vyzvala obyvatele k bojkotu hlasování a varovala, že její bojovníci udělají vše pro to, aby volby zablokovali. Obyvatelé by neměli chodit na předvolební shromáždění, protože se mohou stát terčem útoků, dodal Tálibán.
Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)

Volební skandál v Afghánistánu: Členové komisí zneužili pravomoci, jde po nich prokurátor

Afghánský generální prokurátor zkoumá obvinění, podle něhož se členové nezávislé volební komise a komise pro prověřování volebních stížností během loňských parlamentních voleb dopustili zneužití moci. Informovala o tom dnes agentura AP. Zpráva následuje den poté, co afghánská vláda oznámila, že propustila všech 12 členů obou komisí a zakázala jim opustit zemi. Prezident Ašraf Ghaní dal politickým stranám a zástupcům občanských sdružení týden, aby nominovali kandidáty pro nové komise.
Afghanistán, ilustrační foto

Prezidentské volby v Afghánistánu budou až 20. července, kupí se problémy

Afghánské prezidentské volby, které se měly původně konat 20. dubna příštího roku, se uskuteční 20. července. Dnes o tom informoval předseda nezávislé volební komise, kterého citovala agentura AFP. Ve stejný den budou i provinční a místní volby, stejně jako parlamentní volby v provincii Ghazní, které byly v říjnu odloženy kvůli politickému a etnickému napětí.
Afghanistán, ilustrační foto

Afghánistán odloží prezidentské volby? Úřady nezvládly ani hlasování do parlamentu

Afghánské úřady zvažují odklad prezidentských voleb, které jsou v zemi plánovány na 20. dubna příštího roku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na volební komisi. Důvodem k odkladu jsou kritiky organizace parlamentních voleb z minulého měsíce, které provázel chaos a násilí. Hlasy z parlamentních voleb navíc stále nebyly ve většině provincií sečteny a existují obavy, že kvůli průtahům sčítání nebude dostatek času připravit volby prezidentské, uvedly úřady v Kábulu.
Afghanistán, ilustrační foto

Volby v Afghánistánu doprovázelo rekordní množství útoků Tálibánu

Útoky a zastrašování ze strany radikálního hnutí Tálibán během parlamentních voleb v Afghánistánu minulý měsíc vyústily v rekordní počet civilních obětí. Tvrdí to dnešní zpráva OSN, o níž informuje agentura Reuters. V průběhu volebního dne 20. října a dnech následujících bylo zabito 56 lidí a 379 jich bylo zraněno.
Afghanistán, ilustrační foto

V Afghánistánu pokračují volby. Hlasování provází teror, už 38 mrtvých

Zhruba tři miliony Afghánců odevzdaly svůj hlas v sobotních parlamentních volbách. Protože se na řadě míst hlasovací místnosti kvůli technickým a organizačním problémům neotevřely nebo se otevřely se zpožděním, byly volby prodlouženy do dneška. Prodloužení se týká 401 volebních center, včetně 45 v metropoli Kábulu, upřesnila agentura Reuters. Sobotní hlasování provázely kromě chaosu také násilnosti, při nichž přišlo o život 38 lidí a přes 100 dalších utrpělo zranění.
Taliban, Afghánistán

Tálibán vyhazuje volební místnosti do vzduchu. Mnoho mrtvých a zraněných

Nejméně 15 lidí přišlo o život a mnoho dalších bylo zraněno, když se dnes odpoledne na severu afghánské metropole Kábul odpálil sebevražedný atentátník. S odvoláním na afghánský bezpečnostní zdroj to napsala agentura Reuters. V Afghánistánu dnes začaly několikrát odložené parlamentní volby. Radikální hnutí Tálibán opakovaně vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo, že se bude snažit o útoky na volební místnosti.
Afghanistán, ilustrační foto

Volby v Afghánistánu provází chaos. Hlasování prodlouženo do neděle, Tálibán hrozí útoky

Zavírání volebních místností při afghánských parlamentních volbách bylo dnes stejně chaotické jako jejich otevírání. Kolik z 21.000 volebních místností bylo ale ve stanovený čas uzavřeno, zatím není jasné. Někde se nicméně kvůli dnešním organizačním a technickým problémům bude volit i v neděli. Radikální hnutí Tálibán opakovaně vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo, že se bude snažit útoky na volební místnosti, blokováním silnic i jinak hlasování překazit. Obětí předvolebních násilnosti se stalo deset volebních kandidátů. Kromě strachu z násilí komplikují volby rovněž obavy z rozsáhlých podvodů.
Afghanistán, ilustrační foto

Tálibán vyzval Afghánce k bojkotu voleb. Rostou obavy z teroru i podvodů

Islamistické hnutí Tálibán vyzvalo Afghánce k bojkotu parlamentních voleb, které jsou v zemi plánovány na 20. října. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid zároveň vyjádřil požadavek úplného stažení zahraničních sil z afghánského území, které je podle něj jediným způsobem ukončení 17leté války v zemi.

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy