Nejméně 15 lidí přišlo o život a mnoho dalších bylo zraněno, když se dnes odpoledne na severu afghánské metropole Kábul odpálil sebevražedný atentátník. S odvoláním na afghánský bezpečnostní zdroj to napsala agentura Reuters. V Afghánistánu dnes začaly několikrát odložené parlamentní volby. Radikální hnutí Tálibán opakovaně vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo, že se bude snažit o útoky na volební místnosti.
Útočník se podle bezpečnostního zdroje odpálil ve volební místnosti v Kábulu a zabil přitom pět policistů a deset civilistů. Zraněno bylo více než 25 lidí. K útoku, který je zatím během dnešních voleb nejzávažnější, se dosud nikdo nepřihlásil.
Odpolední útok nebyl prvním dnešním bezpečnostním incidentem. Podle agentury Reuters jich afghánské úřady dnes zaznamenaly asi 30. Při většině z nich byly použity improvizované výbušniny a rakety. V severoafghánském městě Kunduz bylo zraněno 53 lidí a tři lidé přišli při různých incidentech o život. Na východě v provincii Nangarhár bylo při výbuchu zraněno sedm lidí a na západě v provincii Ghór si exploze vyžádala životy nejméně 11 policistů.
Při asi 15 dřívějších incidentech u volebních místností v Kábulu dnes přišli o život nejméně tři lidé a dalších 30 jich bylo zraněno, oznámilo afghánské ministerstvo zdravotnictví. Novinář AFP viděl voliče prchat poté, co exploze zasáhla volební místnost na severu metropole. Další svědci uvedli, že bomba vybuchla v jiné části města v mešitě, která byla využívaná jako volební místnost.
Afghánský prezident Ašraf Ghaní chtěl dnes voličům jít příkladem a šel volit do školy v Kábulu brzy ráno poté, co se otevřely volební místnosti. Zároveň přitom Afghánce vyzval, aby šli k volbám.
Uposlechlo ho mnoho spoluobčanů, kteří dnes u volebních místností po celé zemi tvořili dlouhé fronty. Na mnoha místech byli ale lidé nuceni čekat kvůli organizačním problémům. Několik volebních místností nemohlo být otevřeno kvůli nedostatku pozorovatelů, jinam včas nedorazily volební materiály a na řadě míst nefungovaly přístroje ověřující totožnost hlasujících podle biometrických údajů.
Vzápětí volební komise oznámila, že v některých volebních okrscích bude hlasování prodlouženo do večera a někde do neděle. Podle plánu měly být volební místnosti uzavřeny v 16:00 místního času (13:30 SELČ), v kolika z nich se tak opravdu stalo, nicméně není jasné.
Související

Afghánistán stále neví, kdo je novým prezidentem. Oznámení výsledků odloženo

Kdo je prezidentem Afghánistánu? Za vítěze voleb se prohlásili oba kandidáti
volby v Afghanistánu , Teroristické útoky v Afghánistánu , Afghanistán , Tálibán
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 hodinami

OBRAZEM: Start MotoGP ve velkém stylu. Jezdci ovládli zaplněné centrum Brna
včera

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu
včera

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná
včera

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
včera

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
včera

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
včera

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
včera

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
včera

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
včera

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
včera

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
včera

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
včera

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
včera

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
včera

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
včera

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
včera

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
včera

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
včera
Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.
Zdroj: Libor Novák