Afghánci budou volit prezidenta, obavy rostou. Rozpoutají islamisté teror?

V Afghánistánu se v sobotu 28. září uskuteční prezidentské volby, které budou podle expertů do značné míry opakováním volebního klání z roku 2014. Hlasování, v němž zvítězil nynější prezident Ašraf Ghaní, tehdy poznamenalo násilí a rozsáhlé podvody a poražený kandidát Abdulláh Abdulláh výsledek přijal až poté, co byla s pomocí amerických vyjednávačů vytvořena vláda národní jednoty a on získal funkci premiéra.

Ghaní a Abdulláh jsou i tentokrát hlavními favority na seznamu 18 uchazečů, kteří se pro nadcházející hlasování zaregistrovali.

Dosavadní prezident Ghaní tvrdí, že uspořádání voleb je nutné, aby vláda získala demokratický mandát pro mírové rozhovory s islamistickým hnutím Tálibán. Hlasování ale přichází v době, kdy Afghánistánem zmítá nebývalá vlna násilí. Sebevražedný útok Tálibánu na nemocnici na jihu Afghánistánu si minulý čtvrtek vyžádal 39 mrtvých. Ve stejný den zahynulo 30 civilistů při útoku amerického bezpilotního letounu, který omylem zasáhl rolníky.

Tálibán předem vyzval obyvatele k bojkotu hlasování a varoval, že jeho bojovníci udělají vše pro to, aby volby zmařili. Mnoho lidí se tak již rozhodlo, že k volbám nepůjdou. Prezidentských voleb v roce 2014 se zúčastnilo více než sedm milionů lidí, vládní úředníci ale předpokládají, že tentokrát k urnám dorazí voličů méně a že volební účast bude podobná té v loňských parlamentních volbách, kdy bylo odevzdáno 3,6 milionu hlasů.

V mnoha oblastech Afghánistánu nebudou mít obyvatelé šanci hlasovat vůbec; asi třetina ze 7366 volebních místností zůstane uzavřena, protože bezpečnostní síly je nebudou schopny ochránit. Ministerstvo vnitra uvedlo, že k zajištění bezpečnosti voleb bude nasazeno 70.000 policistů.

Kromě bezpečnostních problémů hrozí v Afghánistánu volební podvody, které silně poznamenaly hlasování v předešlých letech. Míru korupce ve volebním systému dokazuje fakt, že tento měsíc byli bývalý předseda volební komise a předseda komise pro volební stížnosti odsouzeni k pětiletému vězení za podvody. Neregulérnostem mají letos zamezit přístroje ověřující totožnost hlasujících na základě biometrických údajů. Podle občanských skupin ale přístroje nedokážou zabránit některým formám podvodů, jako je manipulace s hlasy po skončení voleb, a pracovníci volebních středisek nebyli k jejich obsluze náležitě vyškoleni.

Mnoho problémů také pramení ze skutečnosti, že několik předchozích měsíců panovala kolem prezidentských voleb nejistota vzhledem k mírovým rozhovorům, které vedly Spojené státy s povstaleckým hnutím Tálibán. Americký prezident Donald Trump chtěl jednání ukončit v září mírovou dohodou, která by otevřela cestu k přechodné vládě - a vedla by ke zrušení nebo odkladu hlasování. Trump ale po pokračujících útocích Tálibánu mírové rozhovory 8. září ukončil.

K volbám se původně zaregistrovalo 18 kandidátů, tři z nich ale z klání neoficiálně odstoupili. Kromě Ghaního a Abdulláha, který neúspěšně kandidoval na prezidenta už dvakrát, se o úřad hlavy státu uchází například obávaný islamistický vůdce Gulbuddín Hekmatjár, přezdívaný řezník z Kábulu. Dalšími kandidáty jsou třeba bývalý šéf afghánské tajné služby NDS Rahmatulláh Nabíl, exministr vnitra Núrulhak Ulúmí nebo Ahmad Valí Masúd, bratr zavražděného vojenského velitele Ahmada Šáha Masúda. Ten stál v čele Severního spojenectví, jež pomohlo po invazi mezinárodních jednotek do Afghánistánu v roce 2001 svrhnout Tálibán.

Prezidentské volby se měly v Afghánistánu původně konat 20. dubna, byly ale odloženy na 20. července a pak znovu na 28. září. Podle internetových stránek afghánské volební komise by předběžné výsledky měly být oznámeny 19. října a konečné 7. listopadu. Pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, utkají se dva nejúspěšnější uchazeči ve druhém kole, které se s největší pravděpodobností uskuteční 23. listopadu.

Nezávislá organizace Afghan Analysts Network uvedla, že volební místnosti se otevřou v 7:00 místního času (4:30 SELČ) a uzavřeny by měly být v 15:00 místního času (12:30 SELČ), i když tuto dobu bude možné na vyžádání o dvě hodiny prodloužit.

Související

Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)

Kdo je prezidentem Afghánistánu? Za vítěze voleb se prohlásili oba kandidáti

Oba hlavní kandidáti afghánských prezidentských voleb, premiér Abdulláh Abdulláh a dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní, se prohlásili za vítěze sobotního hlasování. Své tvrzení ale ani jeden z nich ničím konkrétním nepodložil, informovala agentura Reuters. Předběžné výsledky voleb se očekávají až 19. října a konečné 7. listopadu.

Více souvisejících

volby v Afghanistánu Afghanistán Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Tálibán Terorismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

před 7 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 10 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 11 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy