Afghánistán odloží prezidentské volby? Úřady nezvládly ani hlasování do parlamentu

Afghánské úřady zvažují odklad prezidentských voleb, které jsou v zemi plánovány na 20. dubna příštího roku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na volební komisi. Důvodem k odkladu jsou kritiky organizace parlamentních voleb z minulého měsíce, které provázel chaos a násilí. Hlasy z parlamentních voleb navíc stále nebyly ve většině provincií sečteny a existují obavy, že kvůli průtahům sčítání nebude dostatek času připravit volby prezidentské, uvedly úřady v Kábulu.

Podle mluvčí afghánské nezávislé volební komise by prezidentské volby mohly být odloženy o tři měsíce. Hlasování by se tak mohlo konat 13. července společně s chystanými parlamentními volbami v provincii Ghazní, které byly odloženy kvůli politickému a etnickému napětí.

Odklad prezidentských voleb by ale přinesl právní a technické komplikace, protože na základě afghánské ústavy se prezidentské volby nesmí konat později než 22. dubna. Odklad hlasování by navíc bezpochyby vyvolal silné protesty řady politických skupin, z nichž mnohé podezírají stávajícího prezidenta Ašrafa Ghaního, že se snaží zařídit své znovuzvolení, napsala agentura Reuters.

Ghaní tento měsíc oznámil, že bude ve volbách znovu kandidovat. Dalšími potenciálními kandidáty jsou podle agentury AFP premiér Abdulláh Abdulláh, který se účastnil dvojích předchozích prezidentských voleb, z nichž vyšel vždy poražen, dále pak někdejší bezpečnostní poradce prezidenta Muhammad Haníf Atmar a Atta Muhammad Núr, bývalý vlivný guvernér provincie Balch, kterého prezident Ghaní loni sesadil.

Říjnové parlamentní volby v Afghánistánu, které se konaly s tříletým zpožděním, měly být testem před ještě důležitějšími volbami prezidentskými. Poznamenaly je ale útoky radikálů, které si jen ve volební den vyžádaly 50 obětí, i rozsáhlé organizační problémy. Některé volební místnosti nemohly být včas otevřeny kvůli nedostatku pozorovatelů, jinam včas nedorazily volební materiály a na řadě míst nefungovaly přístroje ověřující totožnost hlasujících.

Existuje také silné podezření, že značná část registrací voličů byla provedena na základě falešných dokladů, aby podvodníci mohli vhazovat do uren více lístků pro své favority.

Potíže jsou i se sčítáním výsledků. O víkendu volební komise zveřejnila předběžné výsledky parlamentních voleb v deseti z 33 afghánských provincií, kde se hlasování konalo.

Zveřejnění výsledků z ostatních provincií ztěžuje velké množství stížností týkající se neregulérnosti voleb. Výsledky ze všech provincií se nečekají dříve než v lednu, sdělili afghánští činitelé podle Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Úřady se obávají, že za těchto podmínek nebude dostatek času připravit volby prezidentské.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Více souvisejících

Afghanistán Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) volby v Afghanistánu

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy