Čína hlásí 202 nových případů koronaviru, zemřelo dalších 42 nakažených

V pevninské Číně za neděli přibylo 202 případů nákazy novým koronavirem. Jde o nejnižší denní nárůst infikovaných od 22. ledna. Celkový počet nakažených v zemi tak dosáhl 80.026. Počet obětí infekce vzrostl v pevninské Číně o 42 na 2912. Informovala o tom dnes čínská národní zdravotní komise. V nejhůře postiženém čínském městě Wu-chan úřady uzavřely první ze 16 provizorních nemocnic po propuštění posledních zotavených pacientů, uvedla agentura Reuters.

Všech 42 nových obětí pochází z provincie Chu-pej, odkud se choroba začala šířit. Třicet dva mrtvých je přímo z provinčního hlavního města Wu-chan. Jak poznamenaly světové agentury, počet infikovaných v Číně se v porovnání s předchozím dnem výrazně snížil, za sobotu přibylo 573 nakažených, v neděli to bylo 202 nových případů. Úmrtí ale bylo o něco více - v neděli 42 oproti sobotním 35.

V provincii Chu-pej bylo za neděli potvrzeno 196 nově nakažených, o den dříve to přitom bylo 570 případů. Jde o nejnižší číslo od 24. ledna. Ve městě Wu-chan pak úřady oznámily 193 nových infekcí, což je nejméně od 26. ledna.

Úřady ve Wu-chanu podle agentury Reuters oznámily, že vzhledem k ubývání počtu nových případů mohlo město uzavřít první z provizorních nemocnic po propuštění posledních 34 uzdravených pacientů. Provizorní nemocnice byly ve Wu-chanu zřízeny v prostorách sportovních stadionů, výstavišť a dalších zařízení v nejhorší fázi epidemie.

A new virus is scary, and #COVID19 can be deadly, but so far it’s only been lethal in a small percentage of people. https://t.co/xBiP3FeVu4 (via @elemental)

— Medium (@Medium) March 2, 2020

Podle Reuters měl Wu-chan v únoru 16 provizorních nemocnic s 13.000 lůžky. Ve městě byly tehdy bleskurychle vystavěny i dvě nové plně funkční nemocnice, protože dosavadní nemocniční kapacity nestačily.

Japonsko, kde rovněž evidují stovky nakažených, a Čína se dohodly, že prozatím odloží návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Japonsku. S odvoláním na dobře informovaný zdroj to napsala agentura Reuters. Návštěva byla plánována na začátek dubna. O odložení cesty by měl oficiálně ještě tento týden informovat japonský premiér Šinzó Abe.

Dnes Japonsko potvrdilo 15 nových případů nákazy novým koronavirem, čímž bilance v zemi stoupla na 976. Většina infikovaných v Japonsku je z výletní lodi Diamond Princess, která byla počátkem února umístěna do karantény u japonských břehů.

Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal právě z jedenáctimilionového města Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej. Podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Na virus umírají převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím.

Související

Více souvisejících

Čína Japonsko Wu-chan Si Ťin-pching Šinzó Abe Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Aktualizováno před 18 minutami

před 24 minutami

před 39 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy