Čína úspěšně vypustila kosmickou raketu, experti ji podrobili srovnání

Čína dnes úspěšně vypustila kosmickou raketu Dlouhý pochod 5 (Čchang-čeng-5, CZ-5), kterou odborníci kvůli nosnosti nákladu přirovnávají k americkým nosičům Delta IV Heavy a Falcon 9 či k ruským raketám Proton-M. Start byl živě přenášen prostřednictvím internetu. Agentura DPA poznamenala, že událost byla očekávána s napětím, neboť nejsilnější čínská raketa otevírá cestu k budoucím čínským misím k Měsíci a Marsu či ke stavbě kosmické stanice.

Dnešní start CZ-5 byl v pořadí třetí a uskutečnil se z čínského kosmického střediska Wen-čchang v jižní ostrovní provincii Chaj-nan. Jeho plánování provázelo kvůli technickým úpravám několik odkladů, původně se tento start očekával letos v lednu.

Na palubě CZ-5 dnes byla telekomunikační družice Š'-ťien 20, která je určena pro geostacionární oběžnou dráhu. To je taková orbita, na které se družice pozorovatelům ze Země jeví jako nehybná.

První let raketa absolvovala v listopadu 2016 a tehdejšímu startu předcházel několikahodinový odklad kvůli technickým potížím. Problémy se v listopadu 2016 nevyhnuly ani samotnému letu, neboť nosič se satelitem se dostal na jinou oběžnou dráhu, než bylo zamýšleno. Dráha ale byla dodatečně upravena a satelit vstoupil na požadovanou orbitu, takže mise byla vyhodnocena jako úspěšná. Druhý let v červenci 2017 kvůli závadě na motoru skončil nezdarem.

Na nízkou oběžnou dráhu dokáže CZ-5 vynést 25 tun nákladu. Delta IV Heavy zvládne dopravit na tuto orbitu bezmála 29 tun a Proton-M 23 tun, podobně jako Falcon 9.

Související

Více souvisejících

Čína raketa Dlouhý pochod 7 vesmir

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy