Čína hlásí devět nových případů koronaviru, Rusko má přes 707 tisíc nakažených

Pevninská Čína ve středu zaznamenala devět nových případů nemoci covid-19, což je o dva více než o den dříve. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Peking, kde se v červnu objevilo nové ohnisko infekce, za středu neoznámil žádný přírůstek, a to třetí den v řadě.

Všichni nově nakažení byli lidé, kteří do Číny přijeli ze zahraničí, píše Reuters. Čína rovněž ohlásila šest asymptomatických případů, kdy byl koronavirus zjištěn, ale lidé nevykazují žádné příznaky. Za úterý takovýchto záchytů bylo rovněž šest. Úmrtí s covidem-19 dnes Čína neoznámila žádné.

Chinese mainland reported 9 new confirmed #COVID19 cases (all imported), and 6 new #asymptomatic COVID-19 patients pic.twitter.com/EvFIVyldhg

— Global Times (@globaltimesnews) July 9, 2020

Země, která má zhruba 1,4 miliardy obyvatel a kde se virus poprvé před více než půl rokem prokázal, zaznamenala celkem 83.581 nakažených. Z nich 4634 na komplikace související s infekcí zemřelo.

Rusko dnes oznámilo 6509 nových případů nákazy koronavirem a 176 úmrtí v uplynulých 24 hodinách. O den dříve to bylo 6562 případů a 173 úmrtí. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvateli nakazilo od počátku pandemie 707.301 lidí, uvedla agentura Interfax. Dodala, že denní přírůstek nových případů už dva týdny nepřesáhl sedm tisícovek.

Nákaze celkem podlehlo 10.843 lidí, což podle údajů štábu nepřekračuje 1,5 procenta všech nakažených, uvedl TASS. Až dosud se z nemoci covid-19, způsobované koronavirem, uzdravilo dohromady 481.316 lidí, tedy více než dvě třetiny ze všech nakažených.

Z hlediska počtu potvrzených případů je Rusko na čtvrté příčce na světě, po Spojených státech, Brazílii a Indii.

Ruské údaje o úmrtích v souvislosti s covidem-19 budí pochybnosti zejména v západních médiích, které je považují za nízké. Ruské úřady to vysvětlují včasným rozpoznáním nákazy a přijetím odpovídajících opatření. Nicméně například moskevská radnice údaje o úmrtích v souvislosti s covidem-19 v hlavním městě přehodnotila a výrazně zvýšila. Někteří demografové se domnívají, že úplnější obrázek bude k dispozici až po porovnání úmrtnosti v letošním roce a v dřívějších letech.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin dnes podle listu Kommersant ohlásil, že od pondělka 13. července skončí povinné nošení obličejových roušek na ulicích hlavního města. Roušky ale zůstanou povinné v městské dopravě, zdravotnických zařízeních či obchodech. Starosta vzhledem k pozitivnímu vývoji avizoval také další zmírňování omezení ve školství, kultuře, službách, rekreaci a zábavě. Moskva s více než 227.000 potvrzenými případy nákazy, které podlehlo více než 4000 Moskvanů, představuje nejpostiženější z ruských regionů. Nicméně od 1. července denní přírůstek nových případů nepřekračuje 700.

Íránské úřady ohlásily za jediný den 221 úmrtí spojených s koronavirem, což je nejvyšší denní údaj od února, kdy v zemi propukla epidemie. Informovala o tom íránská agentura Tasním. Naposledy země hlásila rekordní počet úmrtí s koronavirem v úterý, kdy informovala o 200 mrtvých.

"Za posledních 24 hodin jsme kvůli nemoci covid-19 bohužel přišli o 221 našich krajanů, celkový počet mrtvých tak činí 12.305," uvedla na tiskovém brífinku mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví. Celkový počet nakažených v zemi podle ní vystoupil na 250.458, přičemž od středečního poledne bylo zaznamenáno 2079 nových případů infekce. Více než 212.00 lidí se podle mluvčí ale z nemoci už zotavilo.

Íránská vláda kvůli obnově ekonomických aktivit začala už v dubnu uvolňovat protikoronavirová omezení, ale počet případů v zemi dál stoupá a v pěti provinciích je situace špatná, takže tam byla ochranná opatření zpřísněna.

Prezident Hasan Rúhání minulý týden řekl, že nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorách je povinné a ti, kdo neuposlechnou, nebudou mít nárok na státní služby. Roušky byly dosud v Íránu povinné v prostředcích hromadné dopravy, ale teheránské úřady si stěžovaly, že to lidé nedodržují. Rúhání řekl, že lidé bez roušek nebudou napříště vpuštěni do úředních budov.

Související

Více souvisejících

Čína Peking Rusko Moskva Írán Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy