Čínští výzkumníci vystoupili na Mount Everest, nejvyšší horu světa přeměří

Členové čínského výzkumného týmu jsou první a možná také poslední skupinou, která letos zdolala Mount Everest. Čína i Nepál přístupové cesty na vrchol totiž uzavřely kvůli šíření koronaviru. Cílem práce výzkumného týmu, který dnes stanul na vrcholu, je přeměřit výšku nejvyšší hory světa. Informovala o tom agentura AP.

Mount Everest
doporučujeme

Na Mount Everest ležící v Himálaji na hranicích čínské Tibetské autonomní oblasti a Nepálu se lze vydat buď severní nebo jižní cestou. Nejvíce výstupů na Everest se uskuteční v průběhu jarní lezecké sezony v dubnu a květnu, kdy jsou povětrnostní podmínky na hoře nejpříznivější.

V minulém roce na Everest v tomto období vystoupilo rekordních 885 lidí. Přibližně tři čtvrtiny z nich začínaly na nepálské straně, jedna čtvrtina pak svůj výstup zahajovala z Číny. Letos ale Čína i Nepál výstupy zakázaly v obavách, aby se nemoc covid-19 neroznesla mezi členy expedic, kteří zpravidla několik týdnů pobývají v táborech na svazích tohoto horského velikánu.

Čínský výzkumný tým se tak může stát letos jediným, který horu zdolal, napsala agentura AP. Tým z čínského ministerstva přírodních zdrojů provádí vědecký výzkum na Everestu od března. K určení přesné výšky a zmapování zdrojů Číňané používají síť satelitů. K jejich úkolům patří také měření hloubky sněhu, rychlosti větru a sledování počasí. Díky nepřítomnosti horolezců mohli členové týmu rovněž odnést z Everestu a dalších populárních hor v oblasti množství odpadu.

Od roku 1949 Čína přeměřila Mount Everest již šestkrát. V roce 1975 byla zaznamenána výška 8848 metrů, v roce 2005 experti naměřili 8844 metrů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína se chce zbavit odpovědnosti. Z pandemie covidu-19 obviňuje Španělsko

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Vir SARS-CoV-2 infikoval po celém světě více než 11 miliónů lidí a předpokládá se, že pochází ze…

Indie navzdory nárůstu případu nákazy otevře znovu památky

05.07.2020 13:17 Indie za přísných sanitárních opatření v pondělí návštěvníkům znovu zpřístupní slavnou památku Tádž…

KLDR prý nemá ani jednoho nakaženého. Ve skutečnosti nikdo ani neví, kolik…

05.07.2020 11:36 Vůdce KLDR Kim Čong-un na zasedání komunistické strany ocenil reakci své země na covid-19 a označil…

Čína prosazuje v léčbě covidu-19 tradiční medicínu, většina Číňanů…

05.07.2020 10:39 Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy