Epidemie Covid-19 se opět zhoršuje, v jihokorejském městě vyhlášena zvláštní zóna

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již 2236 lidí. Nakažených je už více než 75.000. Během čtvrtka zaznamenala Čína 118 nových úmrtí, 115 z nich evidují úřady v nejpostiženější provincii Chu-pej. Nárůst počtu nakažených hlásí také Jižní Korea, kde je ohniskem město Tegu.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Množství nakažených i počet úmrtí ve čtvrtek ve srovnání se středou vzrostlo. Zatímco za středu úřady informovaly o 394 nakažených a 114 mrtvých, za čtvrtek to je 889 nakažených a 118 mrtvých. Informovala o tom agentura Reuters.

Čínské úřady dnes informovaly o rozmachu viru v některých věznicích. V provincii Chu-pej je nyní 271 nakažených ve dvou kárných zařízeních, z toho 230 v ženské věznici ve městě Wu-chan, jež je považováno za epicentrum současné epidemie.

Většina z 258 nově nahlášených nakažených mimo provincii Chu-pej pochází ze dvou věznic v provinciích Šan-tung a Če-ťiang. Tam úřady evidují 234 infikovaných lidí, podle Reuters však není jasné, kdy se u nich nákaza zjistila.

Úřady severní provincie Šan-tung oznámily, že zbavily funkce místního ministra spravedlnosti a sedm funkcionářů z postižené věznice s 207 nakaženými, protože nezavedli dostatečná preventivní opatření proti šíření epidemie. Ze stejných důvodů přišel o práci i šéf věznice v provincii Če-ťiang ležící jižně od Šanghaje, kde se zatím nakazilo 27 vězňů.

Mimo pevninskou Čínu zemřelo na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje, dohromady 11 lidí v Hongkongu, na Tchaj-wanu, v Japonsku, na Filipínách, v Íránu či ve Francii.

Úmrtí člověka nakaženého koronavirem zaznamenala také Jižní Korea, kde úřady za dnešní den ohlásily 100 nových případů. Počet nakažených v zemi se tím téměř zdvojnásobil na více než 200.

Virus se šíří především v jihokorejském městě Tegu a jeho okolí, kde dnes kvůli nákaze místní úřady vyhlásily zvláštní zónu a uzavřely všechny školky. Starosta města vyzval místní obyvatele, aby zůstávali co nejvíce doma a při pohybu na veřejnosti používali roušku.

Přes 80 procent z nově nahlášených případů nákazy je soustředěno kolem místní pobočky Ježíšovy církve Sinčchondži. Toto náboženské hnutí se inspiruje křesťanstvím, ačkoli se od jeho učení zásadně odchyluje, a bývá považováno za sektu; celosvětově se k němu hlásí až 200.000 členů a působí i v Česku.

Většina případů je podle korejských úřadů spojena s jediným "superpřenašečem", jímž je 61letá žena, jež vykazovala symptomy nákazy, ale dvakrát se odmítla nechat vyšetřit. V mezidobí navštívila několik bohoslužeb a nemocnici. Podle agentury Kjódo nyní vykazuje příznaky onemocnění dalších 400 členů církve.

"Naše snahy se dosud soustředily na zabránění tomu, aby se nemoc dostala do země. Ale teď pozornost zaměříme na to, abychom zabránili dalšímu šíření nemoci v místních komunitách," uvedl dnes jihokorejský premiér Čong Sje-kjon. Prezident Mun Če-in hovořil dnes o "vážné situaci" a na setkání s premiérem vyzval k přijetí "rychlých a rázných" opatření.

V rámci opatření proti šíření koronaviru úřady zakázaly také větší shromáždění v centru jihokorejské metropole Soulu.

Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá výletní loď odmítá odplout od břehů Austrálie, několik pasažérů má…

01.04.2020 16:36 Posádka německé výletní lodě Artania, která kotví v západoaustralském Fremantlu, odmítla…

Koronavirus udeří v chudých zemích, zemřou miliony lidí, varuje politolog

01.04.2020 12:00 NÁZOR - Covid-19 zahlcuje zdravotnictví v Itálii, Francii, Španělsku, Británii a ve Spojených…

Ve Švédsku zmizel pákistánský novinář, ve vlasti čelil výhrůžkám

01.04.2020 11:08 Pákistánský novinář, který kvůli výhrůžkám smrtí uprchl ze své vlasti, se pohřešuje už měsíc ve…

Čína oznámila pokles nových případů koronaviru, úřady mění statistickou…

01.04.2020 07:58 Čína hlásí další pokles nově potvrzených případů koronaviru: za úterý jich bylo 36 oproti 48 o den…

Související:

Právě se děje

Další zprávy