Desítky tisíc lidí dnes i přes silný déšť vyšly do ulic Hongkongu při plánovaném prodemokratickém pochodu, během kterého se udály střety demonstrantů s policií. Ta proti davu použila slzný plyn a vodní děla, napsala agentura Reuters.
Hongkong je bývalou britskou kolonií, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny. Současná vlna protestů trvá už 12 týdnů. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému.
Další ze série protestů byl na dnešek naplánován v dělnické čtvrti v severozápadní části Hongkongu. Protestující na policisty házeli cihly sebrané z uličního dláždění, někteří po mokrých cestách rozlévali čisticí prostředky, aby bezpečnostním složkám znesnadnili postup.
Další vytvořili barikády ze zábradlí, dopravních kuželů a jiných věcí, uvedla policie. Ta po několika varováních ve snaze dav rozptýlit použila slzný plyn a vodní děla.
Policisté v jednu chvíli vytáhli střelné zbraně, když na ně zaútočili demonstranti vyzbrojení tyčemi, nicméně je proti davu nepoužili. Jeden z policistů vypálil do vzduchu varovný výstřel, obával se o svůj život, napsal hongkongský list South China Morning Post. Pět policistů bylo zraněno, odvezla je záchranka.
Kvůli protestům je ve městě omezena doprava, provoz na některých místech zastavil i hongkongský železniční dopravce a stejně jako v sobotu uzavřel několik stanic.
Pravidelné manifestace obvykle začínají pokojně, často však končí střety s policií. Ta se snaží protestující rozehnat slzným plynem, k čemuž po více než týdnu klidných protestů přistoupila i v sobotu. Do ulic vyšly tisíce demonstrantů, část z nich se rozhodla zabarikádovat některé z ulic v industriální části města.
Další z manifestujících strhli několik "chytrých" sloupů pouličního osvětlení kvůli obavám, že do nich čínské úřady nainstalovaly systémy na rozpoznávání obličejů. Demonstranti po policistech hodili kromě cihel i několik zápalných láhví.
Policie po sobotních protestech zatkla 10 žen a 19 mužů, mezi kterými byl i jeden z organizátorů sobotních pochodů, informovala místní média.
Související
V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů
Masová razie v Hongkongu: Zatčeno přes 50 prodemokratických aktivistů, Tchaj-wan je šokován
demonstrace v Hongkongu , Hongkong , Čína , Policie Čína
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
před 2 hodinami
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
před 3 hodinami
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
před 4 hodinami
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
před 5 hodinami
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
před 5 hodinami
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
před 7 hodinami
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
před 8 hodinami
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
před 8 hodinami
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
před 10 hodinami
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
před 11 hodinami
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
před 12 hodinami
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
před 13 hodinami
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
před 15 hodinami
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
před 16 hodinami
Počasí bude o víkendu stabilní. Oproti pátku se změní k lepšímu
včera
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
včera
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
včera
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
včera
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
včera
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
Dlouhotrvající slovní válka mezi současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a slavným hercem Georgem Clooneym se opět rozhořela. Clooney zkritizoval politika za jeho výhrůžky Íránu v uplynulých dnech. Bílý dům následně prudce reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková