Hrozba pro obyvatele Hongkongu. Čína porušila deklaraci z roku 1984, tvrdí Británie

Nový bezpečnostní zákon pro Hongkong je ze strany Pekingu "zjevným a závažným narušením" čínsko-britské deklarace z roku 1984, která umožnila Číně velkoměsto převzít pod svou správu. Uvedl to dnes britský ministr zahraničí Domic Raab, podle kterého má Čína dostát svým mezinárodním závazkům.

Dominic Raab
doporučujeme

Novou právní úpravu přijal v úterý stálý výbor, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, a prezident Si Ťin-pching. Norma definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu podle něj můžou být souzeni i v pevninské Číně.

zdroj: YouTube

"Od včerejšího (úterního) večera, kdy byla tato legislativa o národní bezpečnosti zveřejněna, jsme pečlivě prozkoumali její obsah," citovala Raaba agentura Reuters.

"Jedná se o zjevné narušení autonomie Hongkongu a o přímou hrozbu pro svobodu tamních obyvatel, a proto se bohužel domnívám, že jde o zjevné a závažné narušení společné deklarace mezi Británií a Čínou," dodal Raab.

Británie nyní ve spolupráci s mezinárodními partnery zváží, jaké akce proti Pekingu podnikne.

Britsko-čínská deklarace z roku 1984 o předání správy Hongkongu má platit do roku 2034. Jihoasijskému velkoměstu, které dnes slaví 23. výročí přechodu pod čínskou správu, garantuje až do roku 2047 autonomii a jeho obyvatelům dosavadní občanské svobody.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie schválila zákon, který nutí Facebook platit médiím

25.02.2021 10:12 Aktualizováno Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit…

V Japonsku loni poprvé po letech klesl počet úmrtí

24.02.2021 15:13 Počet úmrtí v Japonsku loni poprvé po více než deseti letech klesl, jedním z důvodů jsou patrně i…

Facebook v Austrálii po dohodě s vládou odblokuje zpravodajství

23.02.2021 13:53 Aktualizováno Americká technologická společnost Facebook znovu umožní uživatelům v Austrálii sdílení a prohlížení…

Nastal čas zahájit konfrontaci s tyrany a bránit demokracii, zní z…

23.02.2021 00:01 NÁZOR - Americký prezident Joe Biden slíbil posunout demokracii do popředí zahraniční politiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama