Indonésie propustí z vězení islamistu Abu Bakara Bashira, strůjce útoků na Bali v roce 2002

Indonéský radikální duchovní Abu Bakar Bashir, který je považován za strůjce teroristických útoků na ostrově Bali z roku 2002, bude tento týden propuštěn z vězení. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámila indonéská vláda.

Dvaaosmdesátiletý Bashir je známý především jako duchovní vůdce zakázané teroristické organizace Jemaah Islamiah (JI), která je podezřelá z provedení několika teroristických útoků, včetně atentátů na Bali, při nichž přišlo o život 202 lidí. Bashir si už trest za podněcování k těmto útokům odpykal. Sám jakýkoli podíl na atentátech popírá.

V červnu 2011 byl Bashir poslán do vězení za podporu a financování výcvikového tábora pro teroristy v indonéské provincii Aceh. Výcvik tam podstupovali členové téměř všech známých extremistických skupin v zemi.

"Bashir bude propuštěn v pátek poté, co vyprší jeho trest," uvedla v prohlášení mluvčí ředitelství věznic Rika Apriantiová.

Většina obětí útoku na Bali byli cizinci, 88 z nich Australané. Australská ministryně zahraničí Marise Payneová dnes uvedla, že Indonésie musí zajistit, že Bashir po svém propuštění z vězení nebude nadále podněcovat k násilí.

Podle bezpečnostních expertů vliv Bashira v Indonésii zeslábl, extremisté by se k němu ale mohli začít znovu hlásit, aby zvýšili svou důvěryhodnost. "Bashir je vysokým představitelem indonéského džihádistického hnutí. Není tedy vyloučeno, že toto známé jméno bude využito," řekl bezpečnostní analytik Ridlwan Habib.

Indonéský prezident Joko Widodo v lednu 2019 zvažoval předčasné propuštění Bashira z vězení ze zdravotních důvodů. Nakonec duchovní v cele zůstal. Důvodem údajně bylo, že odmítl podpořit indonéskou státní ideologii.

Související

Více souvisejících

indonésie Abu Bakar Bashir (terorista) Terorismus Jemaah Islamiyah (JI)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy