Japonsko ruší nouzový stav. Lidé musí změnit životní styl, apeluje Šinzó Abe

Na celém území Japonska se dneškem ruší nouzový stav vyhlášený s cílem zabránit šíření koronaviru. Nejdéle platil stav nouze v metropoli Tokiu a okolí a na severním ostrově Hokkaidó, i v těchto oblastech ho ale dnes premiér Šinzó Abe ukončil, informovala tisková agentura Kjódó.

Třetí největší ekonomika světa vyhlásila celostátní nouzový stav kvůli epidemii covidu-19 před pěti týdny a platit měl do konce května. Vzhledem k příznivému vývoji ale 14. května vláda stav nouze zrušila ve většině oblastí s výjimkou osmi prefektur, mezi něž patřila i města jako Tokio, Ósaka a Kjódó.

Premiér Abe ocenil, že se Japonsku podařilo epidemii dostat pod kontrolu za pouhý měsíc a půl, a podotkl, že to ukazuje sílu "japonského modelu". Varoval ale zároveň, že pokud by infekcí začalo opět výrazněji přibývat, bude nouzový stav znovu zaveden. Až do konce května lidé nemají překračovat hranice mezi jednotlivými prefekturami.

Nouzový stav umožňoval guvernérům žádat po občanech, aby nevycházeli ze svých domovů a nesdružovali se. Na rozdíl od jiných zemí úřady nemohly tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.

Premiér podle agentury Kjódó dnes vyzval obyvatele Japonska, aby nadále dbali na společenský odstup a nošení roušek a, pokud možno, pracovali z domova. Podle něj musejí Japonci "změnit životní styl."

Tokijská guvernérka Juriko Koikeová řekla, že metropole začne nyní uvolňovat omezení, takže se otevřou například knihovny či muzea. V další fázi uvolňování přijdou na řadu divadla a kina, uzavřené naopak zůstanou posilovny a tělocvičny. Tokio bylo s 5100 případy postiženo epidemií nejhůře, dnes potvrdilo ale již jen pět nových případů nákazy.

Japonsko s více než 126 miliony obyvatel eviduje podle agentury Reuters od začátku epidemie kolem 16.600 případů nákazy koronavirem a 839 úmrtí pacientů s covidem-19.

Související

Více souvisejících

Japonsko Šinzó Abe Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy