Japonsko se dnes přiřadilo k zemím, které zaznamenaly výskyt varianty omikron

Japonsko se dnes přiřadilo k zemím, které na svém území zaznamenaly výskyt koronavirové varianty omikron. Nakažený ve věku mezi 30 a 40 lety přiletěl z Namibie, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Japonsko dnes v obavách z varianty omikron minimálně na měsíc uzavřelo hranice pro cizince.

Nová varianta koronaviru omikron, která byla identifikována minulý týden v Jihoafrické republice, vykazuje mnoho mutací, jež podle vědců mohou mít za následek snadnější přenos infekce. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že se omikron pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a představuje "velmi vysoké" riziko.

Omikron v uplynulých dnech registrovala řada zemí, včetně Česka, a mnoho států kvůli ní zpřísnilo podmínky vstupu. V Japonsku byl omikron dnes potvrzen u muže, který měl v neděli při příletu do země pozitivní test na koronavirus. Je v nemocnici a úřady znají jeho nejbližší kontakty.

Japonsko se ode dneška rozhodlo přistoupit k úplnému zákazu vstupu cizinců. Kvůli šíření omikronu opět zpřísňuje režim na hranicích asi tři týdny poté, co se otevřelo podnikatelům, zahraničním studentům a stážistům v technických oborech. Občané Japonska a cizinci s povolením k pobytu budou muset po příletu do země do čtrnáctidenní karantény.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Japonsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy