Kasina v Japonsku? Zákon rozdělil veřejnost, poslanec zatčen kvůli úplatkům

Poslanec japonské vládní Liberálnědemokratické strany (LDP) Cukasa Akimoto byl dnes zatčen kvůli podezření, že přijal úplatky v přepočtu celkem za 34.000 dolarů (782.000 Kč) od firmy, která měla zájem zřídit v Japonsku kasino. S odvoláním na prokuraturu o tom informovala agentura Reuters.

Akimoto, který byl do října členem kabinetu premiéra Šinzóa Abeho, byl odpovědný za vládní plán zavést v zemi kasina. Japonský parlament dokončil proces legalizace kasin po dlouhé debatě teprve v loňském roce.

Akimoto čelí obvinění, že dostal od tří zaměstnanců nejmenované firmy podnikající v oblasti hazardních her 27.500 dolarů v hotovosti a také dovolenou pro svou rodinu v hodnotě 6500 dolarů. Zmíněná trojice byla dnes rovněž zadržena. Akimoto jakoukoli vinu opakovaně popřel.

V rámci vyšetřování stejného případu policie dnes také prohledala kancelář dalšího zákonodárce LDP Takakiho Širasuky. Společnost, která se údajně prostřednictvím úplatků snažila Akimota ovlivnit, nebyla oficiálně jmenována. Podle veřejnoprávní televize NHK ale šlo o sázkovou kancelář 500.com se sídlem v čínském Šen-čenu.

Kasina mají být v Japonsku soustředěna ve zvláštních komplexech a Japonci do nich budou mít omezený vstup. Zřízení kasin v Japonsku, kde tento krok nemá podporu většiny obyvatel, by úplatkářská aféra mohla zkomplikovat, poznamenal server BBC.

Odpůrci kasin se obávají hlavně možného nárůstu kriminality a závislostí na hazardních hrách. Zastánci naproti tomu argumentují posílením turismu a podporou ekonomiky.

Související

Více souvisejících

Japonsko Korupce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy