Koronavirus zabil přes 300 lidí, nakažených je 14 000

Počet nakažených novým typem koronaviru i počet smrtelných případů v Číně dál stoupá - úřady hlásí 304 mrtvých a přes 14.000 nakažených. Onemocnění už podlehl i první člověk mimo Čínu, a to na Filipínách. Řada zemí i leteckých společností přerušují s Čínou spojení, některé státy zamezily ve vstupu lidem přijíždějícím z pevninské Číny. Země také pokračují v evakuaci svých občanů. Francouzským speciálem dorazilo na jih Francie také pět Čechů, kteří by do vlasti měli přiletět ještě dnes pozdě večer.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Na vojenském letišti blízko jihofrancouzského města Marseille odpoledne přistálo francouzské letadlo, které přepravilo zhruba 250 lidí z Wu-chanu, odkud se nákaza šíří. V letadle byli občané 30 zemí, vedle Čechů také například dva Slováci. Stroj následně zamířil do Bruselu, odkud jsou zbylí pasažéři přepravováni každý do své vlasti. Pro Čechy i Slováky se z Prahy vydal do Belgie vládní speciál.

"Letecký speciál Jak-40 ve 14:25 odletěl do Bruselu. Přiveze s lékařskou asistencí dnes večer pasažéry do Prahy, na ruzyňský Terminal 4. Zde si pět Čechů převezmou lidé z Nemocnice Na Bulovce a dva Slováky jejich lékaři," sdělil odpoledne ČTK mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek.

Německé úřady potvrdily nákazu u dvou lidí, kteří se v sobotu vrátili z Wu-chanu armádním speciálem. V Německu je tak deset lidí nakažených novým typem koronaviru.

Evropa má zatím 25 potvrzených případů onemocnění. Kromě Německa šest případů ohlásila Francie, po dvou Rusko, Itálie a Británie, po jednom pak Finsko, Švédsko a Španělsko.

Itálie oznámila, že do Wu-chanu odletělo vojenské letadlo, které přiveze 67 italských občanů. Návrat se předpokládá v pondělí ráno, stroj přistane na vojenském letišti u Říma. Letadlo do Číny veze i zdravotnický materiál, o který země požádala.

V Itálii kvůli přerušení leteckých spojů uvázlo odhadem asi 3000 turistů z Číny, kteří se chtějí vrátit domů. Itálie zvažuje, že čínským aerolinkám povolí několik letů, aby turisty dopravily z Itálie zpět do Číny. Současně by tato letadla mohla přepravit z Číny italské občany. Zájem o návrat zatím vyjádřilo asi 500 Italů pobývajících v Číně.

Své občany evakuovala také Barma nebo Indonésie. Rusko se do Wu-chanu chystá k evakuaci svých občanů vyslat pět armádních letadel.

Indonésie dočasně pozastaví veškerá letecká spojení s Čínou a stejné opatření oznámil Omán či Saúdská Arábie. Indonésie a Irák také přestanou do země vpouštět osoby přijíždějící z pevninské Číny nebo ty, kteří tam v poslední době pobývali. O zákazu letů uvažuje i Česko, podle premiéra Andreje Babiše by zákaz mohl začít platit do příští neděle. Ruská státní železniční společnost oznámila, že od dnešní půlnoci až do odvolání nebude pouštět osobní vlaky do Číny.

Čínská média oznámila, že se pracovníkům ve Wu-chanu podařilo za deset dní dokončit stavbu nové nemocnice zhruba s 1000 lůžky, která má sloužit nakaženým. Další, ještě větší zařízení, má první pacienty začít přijímat už ve čtvrtek. Do oblasti dnes také dorazilo kolem 1400 vojenských lékařů, kteří se mají o nemocné starat.

Guvernér provincie Chu-pej, která je zasažena nejvíce, dnes novinářům sdělil, že situace v oblasti je stále "vážná a komplikovaná". Lékaři na místě přitom podle něj nemají dostatek zdravotnických pomůcek. Peking dnes uvedl, že chce vytvořit národní distribuční síť zdravotnického materiálu, která by měla situaci zlepšit.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček sdělil, že chce v pondělí vládě navrhnout uvolnění až deseti milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek jako humanitární pomoc Číně. Premiér Babiš přitom v sobotu řekl, že Česká republika nemá možnosti, jak vyhovět žádosti Číny o humanitární pomoc, protože zdravotnické pomůcky potřebuje pro sebe. Později dodal, že Česko poskytne finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Dillí vypukly nepokoje kvůli zákonu o občanství, sedm lidí zemřelo

25.02.2020 08:24 Sedm lidí přišlo v indickém hlavním městě Dillí o život při nepokojích mezi stoupenci a odpůrci…

Austrálie čelí nevídané hrozbě špionáže, tvrdí šéf tajné služby

25.02.2020 08:08 Austrálie čelí nevídané hrozbě v podobě špionáže a vměšování ze zahraničí. V pondělí to ve výročním…

Soud v Číně poslal do vězení hongkongského knihkupce Minhaie

25.02.2020 07:31 Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za…

V pondělí v Číně podlehlo koronaviru dalších 71 lidí

25.02.2020 07:26 V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, dosud podlehlo novému koronaviru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama