viry a bakterie

Ilustrační foto

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě děti skončily v nemocnici. Hygienici ve školní jídelně nezjistili žádnou závadu, infekce se rozšířila od nakaženého člověka. Na dnešním jednání benešovského zastupitelstva to uvedla Jindra Taterová z hygienické stanice.
Koronavirus

Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím uniká

NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné epidemii zápalu plic v čínském Wu-chanu, která se ukázala jako začátek pandemie nemoci covid-19. Bamford nyní v komentáři pro server The Conversation vzpomíná, že o nemoci a viru, který ji způsobuje, se tehdy mnoho nevědělo, přesto varoval před novými koronaviry, s odvoláním na nemoci SARS a MERS.
Ilustrační foto

Vznik virologického centra podpořil sněm Akademie věd

Vznik Národního virologického centra dnes podpořil Akademický sněm Akademie věd ČR. Návrh na vybudování pracoviště, které by koncentrovalo virologický výzkum, představili zástupci Akademie věd (AV) už v říjnu. Projekt by měl být financován v rámci Národního plánu obnovy.
Mládež, ilustrační fotografie

Jak šíří covid děti a dospělí? Rozsáhlá studie vyvrátila některé mýty

Od začátku pandemie covid-19 důkazy nasvědčovaly, že děti nejsou významnými přenašeči této nemoci. Proč děti nejsou tolik zranitelné, je námětem mnoha diskusí mezi odborníky a předmětem výzkumů. Nová masivní studie z Jižní Koreje naznačuje, že starší děti přenášejí virus SARS-CoV-2 stejně jako dospělí.
Nemoc, ilustrační fotografie

Riziko onemocnění salmonelózou roste. Vědci narazili na nový problém

Ovoce a zeleninu je potřeba před konzumací řádně omýt vodou, jinak se můžeme vystavit velkému riziku, například salmonelóze. Bakterie Salmonella pronikají do tenkého střeva, kde se množí a uvolňují toxické látky do krevního oběhu. Velmi nepříjemné onemocnění provází zvracení, průjmy i bolesti hlavy. Nová studie však varuje, že pouhé omytí nestačí. Nové kmeny bakterií Salmonella našly způsob, jak kontaminovat rostlinu i zevnitř.
Věda

KOMENTÁŘ: Ideologické války vědců v médiích aneb okno do kuchyně vědy dokořán

KOMENTÁŘ - Zajímalo Vás, jak funguje vědecký výzkum? Pandemie covid-19 dovolila nepokrytý pohled pod pokličku vědecké kuchyně, která může být pro nezasvěceného pozorovatele matoucí. Především existence několika paralelních názorů a teorií vyvolává značné otázky o legitimitě vědy podávat pravdivá vysvětlení. Ale postupujme postupně.

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ISW: Putin dal Šojguovi čas do října, aby protiofenzívu zastavil. Ukrajina za určitých předpokladů může uspět

Ruský prezident Vladimir Putin dal svému ministru obrany Sergeji Šojguovi čas do října, aby zastavil ukrajinskou protiofenzívu. V pravidelném přehledu to uvedl Institut pro studium války (ISW).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy