Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět

Z Číny od začátku tohoto týdne přicházejí zprávy o neobvykle rychlém šíření zápalu plic, především u dětských pacientů. Po zkušenosti s pandemií covidu-19 to pochopitelně znepokojilo WHO. Experti ale na základě dostupných informací soudí, že nejde o nemoc způsobenou dosud neznámými patogeny. 

Od poloviny října je podle dostupných informací ze severu Číny hlášen nárůst chřipkových onemocnění ve srovnání s předchozími třemi roky. V úterý 21. listopadu se v médiích objevily první zmínky o případech zápalu plic u dětí, aniž by v tu chvíli bylo jasné, zdali to nějak souvisí s celkovým nárůstem nemocnosti v zemi. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) se následujícího dne obrátila na Čínu, kterou požádala o další informace v rámci mechanismu mezinárodních zdravotních předpisů. Uvedla také, že je v kontaktu s čínskými lékaři a vědci. Na čtvrtek pak svolala konferenci s čínskými zdravotnickými orgány.

Ukázalo se, že nárůst vyšetření a hospitalizací dětí kvůli zápalu plic způsobeným bakterií Mycoplasma pneumoniae je evidován už od května. Bakterie cílí zejména na malé děti, nákaza se u nich projevuje bolestí v krku, únavou a dlouhotrvajícím kašlem. V závažných případech se situace vyvine až k zápalu plic. 

Obecný nárůst nemocnosti v Číně souvisí podle expertů se zrušením koronavirových opatření, která platila v době pandemie covidu-19. S podobnými vlnami respiračních nemocí se potýkají i jiné země, včetně České republiky. 

Čínské úřady informovaly WHO, že nevnímají změny v závažnosti a projevech onemocnění, přičemž nebyly odhaleny ani jakékoliv neobvyklé či nové patogeny. Zatím podle nich nedochází ani k překročení kapacity zdravotnického systému. Světová zdravotnická organizace hodlá situaci nadále monitorovat ve spolupráci s Čínou. 

Související

Více souvisejících

nemoci Čína WHO (Světová zdravotnická organizace) viry a bakterie zdraví

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 44 minutami

před 1 hodinou

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy