Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím uniká

NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné epidemii zápalu plic v čínském Wu-chanu, která se ukázala jako začátek pandemie nemoci covid-19. Bamford nyní v komentáři pro server The Conversation vzpomíná, že o nemoci a viru, který ji způsobuje, se tehdy mnoho nevědělo, přesto varoval před novými koronaviry, s odvoláním na nemoci SARS a MERS.

Od té doby se každý den dozvídáme více o viru SARS-CoV-2 a nemoci covid-19, hledáme nové způsoby zadržování pandemie a zajištění bezpečnosti pro nadcházející dekády, konstatuje virolog. Shrnuje, co jsme zjistili od loňského ledna a co naopak ještě nevíme.

Existující zjištění

"Zpočátku byla nemoc, kterou nyní nazýváme covid-19, popisována jako zápal plic či pneumonie u starých lidí," píše odborník. Upozorňuje, že nyní ale víme, že nákaza virem SARS-CoV-2 může vyústit v široké spektrum symptomů u osob jakéhokoliv věku, přičemž osciluje od asymptomatického průběhu přes rozsáhlý zánět až po smrt, navíc existují i trvalejší symptomy známé jako "dlouhý covid".

Začínáme rozlišovat různé fáze nemoci, poškození orgánů a roli doprovodných bakteriálních či plísňových infekcí, uvádí vědec. Připomíná, že v lednu 2020 bylo jen málo důkazů o mezilidském přenosu, přičemž se spekulovalo, že pokud k němu dochází, bude podobný jako v případě viru SARS-CoV-1, který způsobuje nemoc sars a je nejvíce infekční v relativně pozdní fázi nákazy, kdy se projevují největší příznaky.

Již úvodní studie ale ukázaly, že SARS-CoV-2 se mezi lidmi šíří mimořádně efektivně, děje se tak rychle a předtím, než se projeví příznaky onemocnění, konstatuje Bamford. Vysvětluje, že právě to znemožňuje virus kontrolovat bez citlivých a specifických testů PCR a pomáhat si musíme omezováním kontaktů, hygienou, rouškami, izolací a karanténou.

Zpočátku neexistovaly žádné léky ani vakcíny proti covidu-19, jedinou možností byla hospitalizace a podání kyslíku pacientům s dechovými problémy, případně i antibiotik, pokud se připojila bakteriální infekce, poukazuje autor komentáře. Doplňuje, že od té doby byly rychle testovány nové léčebné postupy, včetně kortikosteroidu dexametazonu, a objevily se bezpečné a vysoce účinné vakcíny, které jsou nyní aplikovány.

Otázky do budoucna

"Ačkoliv se o covidu-19 učíme denně, přetrvává mnoho důležitých vědeckých otázek, které budou formovat budoucnost (viru) SARS-CoV-2 a lidstva po celá desetiletí," píše virolog. Za prvotní označuje evoluci, adaptaci a proměny viru v nadcházejícím roku v důsledku imunity, ať v důsledku prodělání nemoci či očkování, přičemž druhá, méně akademická otázka podle Bamforda zní, zda to bude podstatné.

Odborník nepochybuje, že restriktivní opatření a léčba budou nadále účinné, což ale nemusí platit o vakcínách. Dochází tak k sledování, predikacím a snaze pochopit evoluci viru SARS-CoV-2 s ohledem na jeho schopnost "uniknout" vakcíně, uvádí vědec. Doplňuje, že vše zatím naznačuje tomu, že tato schopnost je minimální a stávající vakcíny jsou dostatečně silné, aby si se změnami viru poradily.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Dále je třeba být obezřetný vůči možnosti, že se SARS-CoV-2 zabydlí u jiných druhů, například u norků, apeluje Bamford. Stejně tak podle něj není jisté, jak bude SARS-CoV-2 reagovat s jinými viry, které kolují mezi lidmi, jelikož lidské dýchací cesty takových virů hostí mnoho, a to i u konkrétního jednotlivce.

"Tyto viry usnadňují, či komplikují nákazu jinými viry," pokračuje expert. Připomíná, že díky omezení kontaktů došlo k výraznému poklesu šíření většiny lidských respiračních virů, například chřipky či respiračního syncyciálního viru, ale je otázkou, jak budou tyto viry reagovat na rozvolnění a konec protikoronavirových opatření.

V neposlední řadě musíme zjistit původ viru SARS-CoV-2, abychom zamezili budoucímu přenosu podobných virů na člověka, deklaruje Bamford. Shrnuje, že virus SARS-CoV-2 zřejmě pochází z jihovýchodní Asie a vyskytuje se u netopýrů vrápenců, ale podivné zůstávají biologické a ekologické mezikroky, kterými se dostal k lidem, tudíž by vyřešení této záhady ochránilo naše zdraví v nadcházejících desetiletích, podobně jako v případě prasečí a ptačí chřipky.

"Jak jsem tvrdil ve svém článku před rokem, tyto epidemie jsou neustálou připomínkou potřeby investovat do výzkumu biologie a evoluce nových virů a především nalézt bezpečné a účinné léky - či preventivní vakcíny - na závažné onemocnění," píše autor komentáře. Pandemie nemoci covid-19 podle něj ukázala, že věda a vědci mají výsledky, pokud disponují dostatečnými financemi a podporou společnosti. Virolog se proto táže, jak aplikujeme poučení z covidu-19 na další závažné problémy, například nástup resistentních bakterií či klimatickou změnu.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda viry a bakterie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy