Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím uniká

NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné epidemii zápalu plic v čínském Wu-chanu, která se ukázala jako začátek pandemie nemoci covid-19. Bamford nyní v komentáři pro server The Conversation vzpomíná, že o nemoci a viru, který ji způsobuje, se tehdy mnoho nevědělo, přesto varoval před novými koronaviry, s odvoláním na nemoci SARS a MERS.

Od té doby se každý den dozvídáme více o viru SARS-CoV-2 a nemoci covid-19, hledáme nové způsoby zadržování pandemie a zajištění bezpečnosti pro nadcházející dekády, konstatuje virolog. Shrnuje, co jsme zjistili od loňského ledna a co naopak ještě nevíme.

Existující zjištění

"Zpočátku byla nemoc, kterou nyní nazýváme covid-19, popisována jako zápal plic či pneumonie u starých lidí," píše odborník. Upozorňuje, že nyní ale víme, že nákaza virem SARS-CoV-2 může vyústit v široké spektrum symptomů u osob jakéhokoliv věku, přičemž osciluje od asymptomatického průběhu přes rozsáhlý zánět až po smrt, navíc existují i trvalejší symptomy známé jako "dlouhý covid".

Začínáme rozlišovat různé fáze nemoci, poškození orgánů a roli doprovodných bakteriálních či plísňových infekcí, uvádí vědec. Připomíná, že v lednu 2020 bylo jen málo důkazů o mezilidském přenosu, přičemž se spekulovalo, že pokud k němu dochází, bude podobný jako v případě viru SARS-CoV-1, který způsobuje nemoc sars a je nejvíce infekční v relativně pozdní fázi nákazy, kdy se projevují největší příznaky.

Již úvodní studie ale ukázaly, že SARS-CoV-2 se mezi lidmi šíří mimořádně efektivně, děje se tak rychle a předtím, než se projeví příznaky onemocnění, konstatuje Bamford. Vysvětluje, že právě to znemožňuje virus kontrolovat bez citlivých a specifických testů PCR a pomáhat si musíme omezováním kontaktů, hygienou, rouškami, izolací a karanténou.

Zpočátku neexistovaly žádné léky ani vakcíny proti covidu-19, jedinou možností byla hospitalizace a podání kyslíku pacientům s dechovými problémy, případně i antibiotik, pokud se připojila bakteriální infekce, poukazuje autor komentáře. Doplňuje, že od té doby byly rychle testovány nové léčebné postupy, včetně kortikosteroidu dexametazonu, a objevily se bezpečné a vysoce účinné vakcíny, které jsou nyní aplikovány.

Otázky do budoucna

"Ačkoliv se o covidu-19 učíme denně, přetrvává mnoho důležitých vědeckých otázek, které budou formovat budoucnost (viru) SARS-CoV-2 a lidstva po celá desetiletí," píše virolog. Za prvotní označuje evoluci, adaptaci a proměny viru v nadcházejícím roku v důsledku imunity, ať v důsledku prodělání nemoci či očkování, přičemž druhá, méně akademická otázka podle Bamforda zní, zda to bude podstatné.

Odborník nepochybuje, že restriktivní opatření a léčba budou nadále účinné, což ale nemusí platit o vakcínách. Dochází tak k sledování, predikacím a snaze pochopit evoluci viru SARS-CoV-2 s ohledem na jeho schopnost "uniknout" vakcíně, uvádí vědec. Doplňuje, že vše zatím naznačuje tomu, že tato schopnost je minimální a stávající vakcíny jsou dostatečně silné, aby si se změnami viru poradily.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Dále je třeba být obezřetný vůči možnosti, že se SARS-CoV-2 zabydlí u jiných druhů, například u norků, apeluje Bamford. Stejně tak podle něj není jisté, jak bude SARS-CoV-2 reagovat s jinými viry, které kolují mezi lidmi, jelikož lidské dýchací cesty takových virů hostí mnoho, a to i u konkrétního jednotlivce.

"Tyto viry usnadňují, či komplikují nákazu jinými viry," pokračuje expert. Připomíná, že díky omezení kontaktů došlo k výraznému poklesu šíření většiny lidských respiračních virů, například chřipky či respiračního syncyciálního viru, ale je otázkou, jak budou tyto viry reagovat na rozvolnění a konec protikoronavirových opatření.

V neposlední řadě musíme zjistit původ viru SARS-CoV-2, abychom zamezili budoucímu přenosu podobných virů na člověka, deklaruje Bamford. Shrnuje, že virus SARS-CoV-2 zřejmě pochází z jihovýchodní Asie a vyskytuje se u netopýrů vrápenců, ale podivné zůstávají biologické a ekologické mezikroky, kterými se dostal k lidem, tudíž by vyřešení této záhady ochránilo naše zdraví v nadcházejících desetiletích, podobně jako v případě prasečí a ptačí chřipky.

"Jak jsem tvrdil ve svém článku před rokem, tyto epidemie jsou neustálou připomínkou potřeby investovat do výzkumu biologie a evoluce nových virů a především nalézt bezpečné a účinné léky - či preventivní vakcíny - na závažné onemocnění," píše autor komentáře. Pandemie nemoci covid-19 podle něj ukázala, že věda a vědci mají výsledky, pokud disponují dostatečnými financemi a podporou společnosti. Virolog se proto táže, jak aplikujeme poučení z covidu-19 na další závažné problémy, například nástup resistentních bakterií či klimatickou změnu.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda viry a bakterie

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech

Ozbrojený střet mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru znovu eskaluje a nabývá mezinárodního rozměru. Podle experta Gokhana Bacika z Univerzity Palackého nejde jen o regionální spor, ale o hluboce zakořeněný konflikt, který připomíná izraelsko-palestinské napětí a může ovlivnit globální rovnováhu sil. Jaderný konflikt podle něj ale nehrozí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy