Vznik virologického centra podpořil sněm Akademie věd

Vznik Národního virologického centra dnes podpořil Akademický sněm Akademie věd ČR. Návrh na vybudování pracoviště, které by koncentrovalo virologický výzkum, představili zástupci Akademie věd (AV) už v říjnu. Projekt by měl být financován v rámci Národního plánu obnovy.

Na dnešním briefingu o tom informovali zástupci akademie. Hlavním bodem jednání sněmu byla volba šéfa AV pro roky 2021-2025. Jedinou kandidátkou byla současná předsedkyně Eva Zažímalová, pro kterou hlasovalo 209 z 224 přítomných členů. Volbu akademiků ještě projedná vláda, poté bude Zažímalovou schvalovat prezident Miloš Zeman.

Zažímalová k nejbližším krokům ohledně vybudování centra řekla, že ty závisí především na rozhodnutí vlády a na tom, jaké doporučení vládě dá Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Dodala, že si je jista, že projekt, který instituce zatím předložila, je kvalitní z hlediska vědeckého i toho, co Česko potřebuje.

Zažímalová dále řekla, že centrum bude stát hodně peněz - odhadem 5,5 miliardy korun. Zároveň zdůraznila, že taková věc s malou podporou dělat nejde. "Buďto to uděláme velkoryse tak, aby to sloužilo desítky let, ku prospěchu České republiky, nebo nemá smysl, se do toho pouštět vůbec," uvedla.

Dodala, že by mělo vzniknout centrum, které bude mít návaznost na již existující pracoviště rozptýlené po republice. Podle ní AV pro tuto myšlenku získala některé kolegy z vysokých škol, celou tuzemskou virologickou komunitu a poměrně velkou podporu ze zahraničí. "Ale jak říkám, to rozhodnutí není na nás. My si tím říkáme o obrovskou odpovědnost a obrovskou práci," konstatovala.

Centrum by mělo sjednotit rozptýlený virologický výzkum a pomoci v boji proti budoucím epidemiím.

Akademický sněm dnes také projednal ekonomický stav AV. Letošní návrh rozpočtu instituce, který v říjnu schválila vláda, je přes 6,7 miliardy korun. Zhruba o 207 milionů korun více, než AV získala pro letošní rok. Jde o stabilní peníze na rozvoj instituce, které by podle loňského memoranda uzavřeného mezi zástupci výzkumných organizací, vysokých škol a vlády měly od roku 2021 každoročně růst minimálně o čtyři procenta. Podle zástupců sněmu je však problematické, že tento přídavek nebyl schválen ve střednědobém výhledu na léta 2022 a 2023.

Akademický sněm je nejvyšší orgán AV, má 257 členů a schází se dvakrát do roka. Tvoří ho ředitelé a vědci z 54 ústavů AV, ale i zástupci vysokých škol, státních orgánů, průmyslu a obchodu. Kvůli epidemii koronaviru dnes členové sněmu jednali prostřednictvím videokonference.

Související

Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS. Komentář

Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

Více souvisejících

akademie věd viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump jde Rusům na ruku, protože nesnáší Zelenského, píše CNN

Americký prezident Donald Trump otevřeně přebírá ruské propagandistické narativy a naznačuje, že mír na Ukrajině by mohl být dosažen právě jejich přijetím. Svými výroky nejen zpochybňuje legitimitu ukrajinského vedení, ale také relativizuje odpovědnost Ruska za rozpoutání války. Tím nahrává Kremlu, který se i bez ústupků postupně posouvá do role vítěze.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Vchod do hrobky faraona Thutmose II. byl původně objeven koncem roku 2022, ale vědci se nejprve domnívali, že hrobka patřila královské manželce.

V Egyptě objevili hrobku faraona po více než sto letech

Egyptští archeologové oznámili mimořádný objev – hrobku faraona Thutmose II. Tento nález je považován za jeden z nejvýznamnějších za poslední století, jelikož jde o první královskou hrobku od roku 1922, kdy Howard Carter objevil slavnou hrobku Tutanchamona.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Fiala nastínil, co musí Evropa udělat, aby ji ostatní brali vážně

Je potřeba položit na stůl peníze a zbraně a pak nás bude svět brát vážně, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání evropských lídrů o bezpečnosti a situaci na Ukrajině. Fiala se také vyjádřil k výpadu amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.

před 7 hodinami

včera

Volby v Německu, ilustrační foto

Co skrývá Matrjoška? Němci jsou před volbami na pozoru ohledně vlivů z Ruska

Bezpečnostní analytici varují před systematickou snahou Moskvy ovlivnit veřejné mínění v Německu prostřednictvím falešných zpráv a manipulativního obsahu na sociálních sítích. Dezinformační operace, zachycené krátce před nedělním hlasováním, se zaměřují na diskreditaci demokratických institucí a vyvolávání nedůvěry vůči vládě i médiím.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Výhled počasí do poloviny března. Meteorologové popsali, jak se bude oteplovat

Česko momentálně svírá mrazivé počasí, nejchladnější za celou probíhající zimu. Zároveň se ale každým dnem blíží nástup jara. Meteorologové z ČHMÚ již vidí až do poloviny března. Jaký je výhled pro nadcházející dny a týdny? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy