Jak si v letních vedrech udržet doma příjemnou teplotu? Poradili nám experti

Před pár dny začalo léto, ruku v ruce s ním přichází vysoké teploty. Trávit dlouhý čas venku nemusí být pro zdraví přínosné, a tak se každý alespoň na chvíli stáhne do chládku domova. Jak si ale udržet doma příjemnou teplotu ve chvíli, kdy jsou venku třicítky?

S tím poradil expert na biometeorologii Aleš Urban z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. „Základem je určitě co nejlépe zabránit vniknutí tepla do domácnosti. K tomu slouží nejlépe vnější stínící prvky na oknech, jako jsou vnější rolety, markýzy a okenice. Pokud nejsou k dispozici, tak alespoň normální rolety nebo zatemňující záclony,“ uvedl pro EuroZprávy.cz. 

Důležitým (a zároveň zrádným) prvkem je větrání. Podle Urbana je vhodné větrat především v nočních a ranních hodinách. „Naopak v poledne a odpoledních hodinách mít okna – zejména ta orientovaná na jih a západ – zavřená a zatemněná,“ přiblížil. 

Když se ale snažíme udržet si doma příznivou teplotu, měli bychom zvážit její přímé vytváření. „Je dobré zvážit, jestli je v horkých dnech nutné vařit, prát, žehlit. To znamená vykonávat aktivity, které produkují další teplo v bytě,“ podotkl Urban. 

Ve chvíli, kdy doma nemáme klimatizaci, může alespoň pocitově zlepšit náš tepelný komfort průvan. „Pokud je to nutné a charakter bytu to umožňuje, větrat okny na zastíněné – severní, odpoledne východní straně domu. Případně vytvořit průvan mezi více místnostmi,“ vysvětlil. 

Expert popsal i další možnosti, jak průvan vytvořit. „K lepší cirkulaci vzduchu může přispět i klasický vrtulový větrák, nejúčinnější jsou velké stropní ventilátory. Digestoř v kuchyni nebo větrák v koupelně může pomoci k odsávání teplého vzduchu a zajištění cirkulace vzduchu v bytě,“ pokračoval. 

Teplý vzduch v bytě za určitých podmínek pomůže ochladit vana napuštěná studenou vodou. „Tato technika je ale účinnější s nižší vlhkostí vzduchu. V případě vysoké vlhkosti nad 60 % může být i kontraproduktivní,“ doplnil Urban. 

Neměli bychom ale zapomínat ani na sebe samé. „K ochlazení samotného těla mohou pomoci obklady, sprcha nebo koupel ve vlažné vodě. Pro lepší kvalitu spánku lze během vln veder doporučit spaní pod tenkou přikrývkou, či pouze prostěradlem á la jižní Evropa,“ řekl. 

Pro EuroZprávy.cz několik tipů poskytl také vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina. „Nejchladněji obecně bývá před rozedněním, pokud se neděje nic nestandardního. Například pokud odpoledne projde letní bouřka, samozřejmě se tím ochladí. Takže větrat v tu dobu, kdy je venku snesitelněji, ideálně intenzivněji. Otevřít více oken naráz, aby se prostor pořádně provětral, nechat na noc otevřené okno alespoň částečně,“ vylíčil. 

Zdůraznil, že ve chvíli, když už uvnitř horko je, moc možností nezbývá. „Je dobré větrat, pokud je venku chladněji, klimatizace, případně větrák, který sice nechladí, ale zvyšuje proudění, což nám pocitově pomůže horko překonat,“ uzavřel Brzezina. 

Související

Více souvisejících

Počasí Léto ČHMÚ akademie věd

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Vlaky

České dráhy se chlubí. Cestujících bylo ve vlacích meziročně více

České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump jde Rusům na ruku, protože nesnáší Zelenského, píše CNN

Americký prezident Donald Trump otevřeně přebírá ruské propagandistické narativy a naznačuje, že mír na Ukrajině by mohl být dosažen právě jejich přijetím. Svými výroky nejen zpochybňuje legitimitu ukrajinského vedení, ale také relativizuje odpovědnost Ruska za rozpoutání války. Tím nahrává Kremlu, který se i bez ústupků postupně posouvá do role vítěze.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Vchod do hrobky faraona Thutmose II. byl původně objeven koncem roku 2022, ale vědci se nejprve domnívali, že hrobka patřila královské manželce.

V Egyptě objevili hrobku faraona po více než sto letech

Egyptští archeologové oznámili mimořádný objev – hrobku faraona Thutmose II. Tento nález je považován za jeden z nejvýznamnějších za poslední století, jelikož jde o první královskou hrobku od roku 1922, kdy Howard Carter objevil slavnou hrobku Tutanchamona.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Fiala nastínil, co musí Evropa udělat, aby ji ostatní brali vážně

Je potřeba položit na stůl peníze a zbraně a pak nás bude svět brát vážně, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání evropských lídrů o bezpečnosti a situaci na Ukrajině. Fiala se také vyjádřil k výpadu amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.

před 7 hodinami

včera

Volby v Německu, ilustrační foto

Co skrývá Matrjoška? Němci jsou před volbami na pozoru ohledně vlivů z Ruska

Bezpečnostní analytici varují před systematickou snahou Moskvy ovlivnit veřejné mínění v Německu prostřednictvím falešných zpráv a manipulativního obsahu na sociálních sítích. Dezinformační operace, zachycené krátce před nedělním hlasováním, se zaměřují na diskreditaci demokratických institucí a vyvolávání nedůvěry vůči vládě i médiím.

včera

Aktualizováno včera

včera

BERLINALE: Benedict Cumberbatch bojuje s truchlením a opeřenou příšerou

Recenze filmu The Thing With Feathers z mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Fantasmagorický snímek v silně expresivních obrysech rozkresluje pocity muže, který se vyrovnává s náhlou smrtí své ženy. Uhrane svou lyrikou i konceptem, nedokáže však plně pohltit.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy