Jak si v letních vedrech udržet doma příjemnou teplotu? Poradili nám experti

Před pár dny začalo léto, ruku v ruce s ním přichází vysoké teploty. Trávit dlouhý čas venku nemusí být pro zdraví přínosné, a tak se každý alespoň na chvíli stáhne do chládku domova. Jak si ale udržet doma příjemnou teplotu ve chvíli, kdy jsou venku třicítky?

S tím poradil expert na biometeorologii Aleš Urban z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. „Základem je určitě co nejlépe zabránit vniknutí tepla do domácnosti. K tomu slouží nejlépe vnější stínící prvky na oknech, jako jsou vnější rolety, markýzy a okenice. Pokud nejsou k dispozici, tak alespoň normální rolety nebo zatemňující záclony,“ uvedl pro EuroZprávy.cz. 

Důležitým (a zároveň zrádným) prvkem je větrání. Podle Urbana je vhodné větrat především v nočních a ranních hodinách. „Naopak v poledne a odpoledních hodinách mít okna – zejména ta orientovaná na jih a západ – zavřená a zatemněná,“ přiblížil. 

Když se ale snažíme udržet si doma příznivou teplotu, měli bychom zvážit její přímé vytváření. „Je dobré zvážit, jestli je v horkých dnech nutné vařit, prát, žehlit. To znamená vykonávat aktivity, které produkují další teplo v bytě,“ podotkl Urban. 

Ve chvíli, kdy doma nemáme klimatizaci, může alespoň pocitově zlepšit náš tepelný komfort průvan. „Pokud je to nutné a charakter bytu to umožňuje, větrat okny na zastíněné – severní, odpoledne východní straně domu. Případně vytvořit průvan mezi více místnostmi,“ vysvětlil. 

Expert popsal i další možnosti, jak průvan vytvořit. „K lepší cirkulaci vzduchu může přispět i klasický vrtulový větrák, nejúčinnější jsou velké stropní ventilátory. Digestoř v kuchyni nebo větrák v koupelně může pomoci k odsávání teplého vzduchu a zajištění cirkulace vzduchu v bytě,“ pokračoval. 

Teplý vzduch v bytě za určitých podmínek pomůže ochladit vana napuštěná studenou vodou. „Tato technika je ale účinnější s nižší vlhkostí vzduchu. V případě vysoké vlhkosti nad 60 % může být i kontraproduktivní,“ doplnil Urban. 

Neměli bychom ale zapomínat ani na sebe samé. „K ochlazení samotného těla mohou pomoci obklady, sprcha nebo koupel ve vlažné vodě. Pro lepší kvalitu spánku lze během vln veder doporučit spaní pod tenkou přikrývkou, či pouze prostěradlem á la jižní Evropa,“ řekl. 

Pro EuroZprávy.cz několik tipů poskytl také vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina. „Nejchladněji obecně bývá před rozedněním, pokud se neděje nic nestandardního. Například pokud odpoledne projde letní bouřka, samozřejmě se tím ochladí. Takže větrat v tu dobu, kdy je venku snesitelněji, ideálně intenzivněji. Otevřít více oken naráz, aby se prostor pořádně provětral, nechat na noc otevřené okno alespoň částečně,“ vylíčil. 

Zdůraznil, že ve chvíli, když už uvnitř horko je, moc možností nezbývá. „Je dobré větrat, pokud je venku chladněji, klimatizace, případně větrák, který sice nechladí, ale zvyšuje proudění, což nám pocitově pomůže horko překonat,“ uzavřel Brzezina. 

Související

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 
Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Více souvisejících

Počasí Léto ČHMÚ akademie věd

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy