Před pár dny začalo léto, ruku v ruce s ním přichází vysoké teploty. Trávit dlouhý čas venku nemusí být pro zdraví přínosné, a tak se každý alespoň na chvíli stáhne do chládku domova. Jak si ale udržet doma příjemnou teplotu ve chvíli, kdy jsou venku třicítky?
S tím poradil expert na biometeorologii Aleš Urban z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. „Základem je určitě co nejlépe zabránit vniknutí tepla do domácnosti. K tomu slouží nejlépe vnější stínící prvky na oknech, jako jsou vnější rolety, markýzy a okenice. Pokud nejsou k dispozici, tak alespoň normální rolety nebo zatemňující záclony,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.
Důležitým (a zároveň zrádným) prvkem je větrání. Podle Urbana je vhodné větrat především v nočních a ranních hodinách. „Naopak v poledne a odpoledních hodinách mít okna – zejména ta orientovaná na jih a západ – zavřená a zatemněná,“ přiblížil.
Když se ale snažíme udržet si doma příznivou teplotu, měli bychom zvážit její přímé vytváření. „Je dobré zvážit, jestli je v horkých dnech nutné vařit, prát, žehlit. To znamená vykonávat aktivity, které produkují další teplo v bytě,“ podotkl Urban.
Ve chvíli, kdy doma nemáme klimatizaci, může alespoň pocitově zlepšit náš tepelný komfort průvan. „Pokud je to nutné a charakter bytu to umožňuje, větrat okny na zastíněné – severní, odpoledne východní straně domu. Případně vytvořit průvan mezi více místnostmi,“ vysvětlil.
Expert popsal i další možnosti, jak průvan vytvořit. „K lepší cirkulaci vzduchu může přispět i klasický vrtulový větrák, nejúčinnější jsou velké stropní ventilátory. Digestoř v kuchyni nebo větrák v koupelně může pomoci k odsávání teplého vzduchu a zajištění cirkulace vzduchu v bytě,“ pokračoval.
Teplý vzduch v bytě za určitých podmínek pomůže ochladit vana napuštěná studenou vodou. „Tato technika je ale účinnější s nižší vlhkostí vzduchu. V případě vysoké vlhkosti nad 60 % může být i kontraproduktivní,“ doplnil Urban.
Neměli bychom ale zapomínat ani na sebe samé. „K ochlazení samotného těla mohou pomoci obklady, sprcha nebo koupel ve vlažné vodě. Pro lepší kvalitu spánku lze během vln veder doporučit spaní pod tenkou přikrývkou, či pouze prostěradlem á la jižní Evropa,“ řekl.
Pro EuroZprávy.cz několik tipů poskytl také vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina. „Nejchladněji obecně bývá před rozedněním, pokud se neděje nic nestandardního. Například pokud odpoledne projde letní bouřka, samozřejmě se tím ochladí. Takže větrat v tu dobu, kdy je venku snesitelněji, ideálně intenzivněji. Otevřít více oken naráz, aby se prostor pořádně provětral, nechat na noc otevřené okno alespoň částečně,“ vylíčil.
Zdůraznil, že ve chvíli, když už uvnitř horko je, moc možností nezbývá. „Je dobré větrat, pokud je venku chladněji, klimatizace, případně větrák, který sice nechladí, ale zvyšuje proudění, což nám pocitově pomůže horko překonat,“ uzavřel Brzezina.
Související
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
Počasí , Léto , ČHMÚ , akademie věd
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 1 hodinou
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 2 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 2 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 3 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 3 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 4 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 4 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 4 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 5 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 5 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 5 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 6 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 6 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 7 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 7 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 8 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 8 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 9 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 10 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák