Ohniska slintavky a kulhavky na Slovensku a v Maďarsku vyvolala obavy a spekulace o možném bioterorismu, vlády však vydávají prohlášení bez důkazů. Virolog Jiří Černý varuje před unáhlenými závěry a zdůrazňuje nutnost věcného přístupu. Česká republika a další státy EU nadále koordinují společná preventivní opatření, aby zamezily šíření nemoci.
Maďarská a slovenská vláda naznačily, že by ohniska vysoce nakažlivé slintavky a kulhavky mohla mít souvislost s bioterorismem. Zatím však nebyly předloženy žádné důkazy podporující tuto hypotézu.
„Podle mých současných znalostí neexistují žádné důkazy, které by tento scénář podporovaly,“ uvedl virolog Jiří Černý. „To neznamená, že bychom měli ignorovat možnost alternativních vysvětlení, ale spíše bychom je měli pečlivě zkoumat, nikoliv je předpokládat bez důkazů. Neznamená to, že bioteroristický útok je pravděpodobným vysvětlením,“ upozornil.
První výskyt onemocnění zaznamenaly maďarské úřady začátkem března na hranicích se Slovenskem, a to poprvé po padesáti letech, jak uvedl server Politico. V reakci na situaci Slovensko vyhlásilo výjimečný stav, zavedlo hraniční omezení a zřídilo střediska pro pozemní i letecký dohled.
Současná situace vyvolává obavy po celé Evropě, včetně České republiky. Ta se proto aktivně zapojuje do jednání s evropskými partnery o zajištění jednotného postupu na úrovni celé Evropské unie. Státy Visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) spolu s Rakouskem a Německem plánují koordinovat opatření proti dalšímu šíření nemoci.
Přestože se v České republice zatím žádný případ neobjevil a neexistuje ani podezření na výskyt nemoci, zavádějí se přísná preventivní opatření. Státní veterinární správa proto zahájila rozsáhlé testování mléka od chovatelů v Jihomoravském kraji. Celkem 57 chovů, které mají více než sto dojnic a dodávají mléko do mlékáren ve čtyřech krajích, bude pravidelně dvakrát týdně testováno na přítomnost viru. První testy byly negativní.
„Dnes napíšu ministru zemědělství Slovenska Robertu Takáčovi, aby také zvážil testování mléka. Může to totiž značně pomoci při včasném odhalení nákazy, a tím pádem i rychlejšímu a efektivnějšímu zamezení jejího šíření,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.
Slintavka a kulhavka, odborně nazývaná také aftózní horečka, je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje především hospodářská zvířata, jako jsou krávy, prasata, ovce nebo kozy. Nemoc způsobuje virus z rodu Aphthovirus a šíří se velmi snadno – například vzduchem, přímým kontaktem mezi zvířaty, nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů a osob.
Typickými příznaky jsou horečka, vznik puchýřů v dutině ústní, na nozdrách či vemenech, nadměrné slinění a kulhání způsobené bolestivostí v oblasti paznehtů. Přestože onemocnění obvykle nezpůsobuje vysokou úmrtnost, může mít vážné ekonomické dopady – například sníženou produkci mléka a masa nebo nutnost likvidace nakažených stád.
Slintavka a kulhavka se běžně u lidí nevyskytuje a pro člověka nepředstavuje významné zdravotní riziko. V Evropě je však každý výskyt této nemoci považován za mimořádnou událost, kvůli jejímu rychlému šíření a dopadu na zemědělství i mezinárodní obchod.
Související

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
slintavka a kulhavka , Dobytek (skot) , Slovensko , Maďarsko , viry a bakterie
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
před 1 hodinou

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
před 2 hodinami

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
před 2 hodinami

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
před 4 hodinami

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
před 5 hodinami

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 6 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
včera

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
včera

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
včera

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
včera

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
včera
Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže
Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.
Zdroj: Libor Novák