Bakterie Deinococcus radiodurans, známá pod přezdívkou „Conan“, je schopna přežít extrémní podmínky, včetně záření, které by bylo smrtelné pro člověka. Tento neuvěřitelný organismus snese dávky záření až 28 000krát vyšší, než jaké by zabily člověka, a vědci nyní odhalili klíč k její mimořádné odolnosti – silný antioxidant.
Tajemství odolnosti této bakterie spočívá v antioxidantu tvořeném třemi základními metabolity: manganem, fosfátem a malým peptidem, tedy molekulou složenou z aminokyselin. Tato kombinace je podle nové studie publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences mnohem účinnější proti záření než samotný mangan v kombinaci pouze s jednou z dalších složek.
Tato zjištění by podle CNN mohla vést k vytvoření ochranných prostředků pro lidské zdraví, jak na Zemi, tak v budoucích vesmírných misích. Podle autorů studie by antioxidant mohl chránit astronauty před kosmickým zářením během jejich misí do hlubokého vesmíru.
Deinococcus radiodurans, podle Guinnessovy knihy rekordů nejodolnější organismus vůči záření, již dříve prokázal schopnost přežít mimo Mezinárodní vesmírnou stanici po dobu tří let. Tato bakterie navíc odolává kyselinám, chladu i dehydrataci.
V předchozích výzkumech vědci ukázali, že pokud by Deinococcus existoval na Marsu, mohl by v zamrzlé podobě přežít miliony let. Měřením obsahu manganových antioxidantů v buňkách bakterie zjistili, že množství těchto antioxidantů přímo ovlivňuje schopnost organismu přežít vysoké dávky záření.
Pro svůj nejnovější výzkum tým vědců využil syntetický antioxidant označovaný jako MDP (melatonin-derived protective), inspirovaný právě bakteriemi Deinococcus radiodurans. Tento antioxidant, vyvinutý Michaelem Dalym, profesorem patologie na Uniformed Services University of the Health Sciences, byl již použit v některých vakcínách inaktivovaných zářením.
MDP obsahuje mangan, fosfát a peptid DP1, které se společně váží do trojitého komplexu s mimořádně účinnými radioprotektivními vlastnostmi. Tento „tajný recept“, jak jej popsal spoluautor studie Brian Hoffman, představuje významný krok vpřed v ochraně proti záření.
Dr. Tetyana Milojevič, odbornice na exobiologii z Univerzity v Orléans, poznamenala, že tato studie nabízí nové možnosti pro vytváření radioprotektivních štítů a jejich vylepšování. Daly dodal, že antioxidant MDP je jednoduchý, nákladově efektivní, netoxický a vysoce účinný, což z něj činí ideálního kandidáta pro ochranu astronautů proti kosmickému záření.
Na Zemi by tento antioxidant mohl najít využití při ochraně před radiačními haváriemi, zatímco ve vesmíru by mohl být podáván astronautům v podobě tablet.
Výzkumníci nyní plánují zkoumat, zda podobný trojitý komplex antioxidantů existuje i u jiných organismů, a pokud ano, zda může být odpovědný za jejich případnou odolnost vůči záření. Tato otázka by mohla otevřít dveře k dalším inovacím v oblasti radioprotekce.
Související

USA vás nechtějí, přijďte do "pekelné díry". Evropa láká americké vědce prchající před Trumpem

Vědci odhalují tajemství vzniku života. Vděčíme za něj objektům, které změnou počasí devastujeme
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 24 minutami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 54 minutami

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 1 hodinou

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 2 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 3 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 4 hodinami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. Předcházela jí potyčka
před 5 hodinami

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 5 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 7 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera
Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.
Zdroj: Libor Novák