WHO se připravuje na šíření virového onemocnění spojeného s El Nino. Ve hře je horečka dengue či Zika

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanem Ghebreyesus ve středu oznámil, že WHO se aktivně připravuje na možný vzestup šíření virových onemocnění, jako je horečka dengue, Zika a chikungunya v souvislosti s klimatickým jevem El Niño.

„WHO se připravuje na velkou pravděpodobnost toho, že (léta) 2023 a 2024 budou poznamenány jevem El Niňo, což může zvýšit přenos dengue a dalších tvz. arbovirů jako jsou zika a chikungunya,“ řekl dle agentury Reuters.

Vedení WHO také zdůraznilo, že v důsledku změny klimatu dochází k výraznému nárůstu populace komárů a s tím souvisejícímu šíření onemocnění jako je horečka dengue. Tento jev je zejména patrný v Severní a Jižní Americe, kde došlo k významnému nárůstu případů tohoto onemocnění v posledních letech.

V souvislosti se stoupajícím počtem případů horečky dengue Peru zavedlo většině svých regionů mimořádný stav. Tato opatření byla přijata jako reakce na závažný nárůst onemocnění v zemi. V důsledku této situace peruánská ministryně zdravotnictví Rosa Gutiérrezová se rozhodla minulý týden odstoupit.

El Niňo je pravidelně se opakují klimatická odchylka, při které se zvyšuje povrchová teplota vody ve východní a střední části Tichého oceánu.

Tento jev může během letošního roku vyvolat extrémní projevy počasí včetně tropických cyklon v oblasti zranitelných ostrovů v Tichém oceánu, prudkých dešťů v Jižní Americe či sucha v Austrálii a některých oblastech Asie.

Související

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) dengue (horečka) horečka dengue horečka Zika horečka chikungunya viry a bakterie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy