Město Brisbane je na tři dny uzavřeno. Koronavirus expanduje, lidé nemají vycházet

Australský stát Queensland se rozhodl zavést od dnešního večera třídenní uzávěru svého hlavního města Brisbane. V třetím největším australském městě se potvrdil jeden případ místního přenosu nákazy koronavirem, uvedly světové agentury. Úřady vyzvaly obyvatele Brisbane a okolí, aby v době uzávěry neopouštěli své domovy.

Hygienici odhalili případ místního přenosu u uklízečky z hotelu, kde tráví karanténu cestující ze zahraničí. Právě od jednoho z nich se žena nakazila britskou mutací koronaviru, která je považována za velice nakažlivou.

"Pokud chceme zastavit přenos tohoto britského kmene infekce, musíme zasáhnout bez odkladu," uvedla premiérka státu Queensland Annastacia Palaszczuková. Podle ní je třídenní uzávěra nutná, aby stát nemusel později vyhlásit delší opatření. Uzávěra se týká dvou milionů obyvatel Brisbane a jeho okolí.

Po oznámení uzávěry se v Brisbane vytvořily dlouhé fronty před obchody. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nepropadali panice. Během uzávěry zůstanou obchody se základním zbožím otevřené. Zavřené budou bary, restaurace či kulturní zařízení.

Australská vláda se rozhodla zpřísnit pravidla pro cestující ze zahraničí. "Tento nový kmen (koronaviru) vykazuje mnoho neznámých a nejasností," uvedl australský premiér Scott Morrison. Cestující ze zahraničí se nově musí prokázat negativním testem při příjezdu do země. Pasažéři na domácích a mezinárodních spojích budou muset mít za letu nasazenou roušku. Počet povolených příjezdů do tří australských států je do poloviny února snížen o polovinu. Cestující ze zahraničí budou muset i nadále po příjezdu do země nastoupit na dva týdny do karantény.

Australská vláda také ohlásila, že počítá se začátkem očkování proti koronaviru v polovině února. Tamní lékový regulátor by podle odhadů vlády měl do konce měsíce schválit preparát od společností Pfizer a BioNTech. Austrálie chce koupit deset milionů dávek tohoto přípravku.

Austrálie, která má zhruba 25 milionů obyvatel, zaznamenala za epidemie zhruba 28.500 osob nakažených koronavirem, z nichž 909 zemřelo.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Austrálie Brisbane Scott Morrison (australský premiér) cestování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 47 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk

Více než polovina ukrajinských uprchlíků zažila v Česku agresi kvůli svému ukrajinskému původu. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na průzkum, který vypracovala agentura PAQ Research.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy