Rusko nehodlá hrát roli zprostředkovatele mezi Čínou a Indií po pohraničním střetu v Himálaji, který skončil smrtí nejméně 20 vojáků. Uvedl to dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov po dnesní videokonferenci se svým čínským a indickým protějškem. Peking a Dillí podle ruského ministra nepotřebují k vyřešení svých rozporů pomoc z vnějšku.
"Nikdy jsme neměli za cíl pomoci Indii a Číně rozvíjet jejich dvoustranné vztahy," řekl Lavrov novinářům podle agentury AP. "Indie a Čína mají všechny možnosti řešit a vyřešit všechny problémy ve vzájemných vztazích," dodal.
Lavrov hovořil s Wangem I a Subrahmanjamem Džajšankarem po střetech v minulém týdnu, při kterých přišlo o život 20 indických vojáků. Čína o svých ztrátách neinformovala. Vojáci se tloukli obušky, kameny a pěstmi v řídkém vzduchu ve výšce 4270 metrů nad mořem. Předchozí dohoda v hraničním sporu zakazuje používání střelných zbraní. I tak šlo o nejkrvavější potyčku za 45 let, poznamenala agentura AP.
Obě asijské jaderné mocnosti spolu sdílejí 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor, který v roce 1962 přerostl v krátkou válku.
Moskva udržuje úzké styky jak s Pekingem, tak s Dillí.
Lavrov také uvítal, že Indie a Čína vyslaly své vojáky, aby se zúčastnili středeční přehlídky na Rudém náměstí při příležitosti 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Zdůraznil těsnou spolupráci v rámci skupiny zemí BRICS, mezi které patří také Brazílie a Jižní Afrika.
Související
Lavrov pochválil Babiše, Fica a Orbána. Proruští ale nejsou, zní z Moskvy
Italský deník odmítl publikovat rozhovor s Lavrovem. Moskva zuří
Sergej Lavrov , Rusko , Indie , Čína , Wang I (čínský ministr zahraničí)
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 1 hodinou
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 2 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 2 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 3 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 3 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 4 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 5 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
Českou uměleckou scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 93 let zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara či Českého lva. Proslavila ho zejména úspěšná spolupráce s oscarovým režisérem Milošem Formanem.
Zdroj: Jan Hrabě