Nová etapa boje s koronavirem. Začala dezinfekce peněz, podle vědců zbytečně

Čínské banky v rámci boje proti šíření nového koronaviru Covid-19 začaly dezinfikovat finanční hotovost. Peníze musí před opětovným vypuštěním do oběhu projít speciální procedurou, která má za cíl zneškodnit všechny případné zárodky viru.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Banky po celé zemi musí stáhnout potenciálně infikované peníze z oběhu a dezinfikovat je ultrafialovým zářením nebo teplem. Dekontaminována hotovost se pak musí před návratem na trh 14 dní skladovat. Informuje o tom portál cnbc.com.

Peníze se stahují z vysoce rizikových míst, jako jsou nemocnice a tržnice, následně se zapečetí a speciální ošetří, přičemž se nevrátí do oběhu hned, ale uloží se v čínské centrální bance.

Virolog z Lancaster University v Anglii Muhammad Munir pro CNBC přiznal, že snaha Číny o dekontaminaci finanční hotovosti bude mít minimální vliv na omezení šíření.

"Délka přežití viru na bankovkách není zjištěna," uvedl a poznamenal, že tento krok akorát ztěžuje určení efektivní metody odstranění stop viru z peněz.

Není to však jediné opatření, které tamní banky kvůli nákaze zavedly. Čínská centrální banka (PBOC) poprvé po třech měsících snížila základní úrokovou sazbu, aby podpořila domácí ekonomiku.

Epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem ohrozila globální dodavatelské řetězce a narušila podnikání a výrobu v Číně. Druhou největší ekonomiku světa již nyní trápí nejslabší růst za téměř tři desetiletí kvůli obchodní válce se Spojenými státy. 

Ekonom Capital Economics Julian Evans-Pritchard uvedl, že zmírnění měnové politiky je ale pro malé firmy, které tvoří důležitou část ekonomiky, slabou pomocí.Průzkumy ukazují, že třetině těchto firem může v příštích dvou týdnech dojít navzdory novým opatřením hotovost.

Počet obětí koronaviru Covid-19 přesáhl v pevninské Číně hranici 2000. Nakažených je po celém světě již přes 75.000, většinu z nich eviduje nejhůře zasažená provincie Chu-pej. 

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce růžových medúz zaplavily filipínské pobřeží. Biolog vysvětluje proč

04.04.2020 17:40 Pláže filipínského ostrova Palawan bývaly oblíbeným cílem turistů, ale když jsou nyní kvůli…

Počet nově nakažených v Tokiu poprvé překonal 100, většina obchodů je…

04.04.2020 14:34 Aktualizováno Počet nových případů nákazy koronavirem za den v Tokiu poprvé překonal hranici 100. Celkem vláda…

Netěsnící respirátory, chybové rychlotesty. Jak je to opravdu s čínskou…

04.04.2020 12:00 Když byla do České republiky dopravena první část ochranných pomůcek z Číny, náklad na letišti…

Spor o hranici na moři: Vietnam podal protest Číně kvůli potopení lodi

04.04.2020 10:06 Vietnam podal Pekingu oficiální protest poté, co čínské hlídkové plavidlo potopilo ve sporném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy