Nová prezidentka Tchaj-wanu žádá uznání nezávislosti Čínou

Čína musí podle znovuzvolené tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen uznat skutečnost, že Tchaj-wan je již nezávislá země. Jakýkoliv pokus o invazi Peking "přijde draho", uvedla v rozhovoru s britskou stanicí BBC Cchaj Jing-wen, která se v sobotu podruhé stala prezidentkou ostrovní země.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Cchaj Jing-we
doporučujeme

"Nepotřebujeme vyhlašovat, že jsme nezávislá země," prohlásila prezidentka. "My již jsme nezávislou zemí s názvem Čínská republika, Tchaj-wan," dodala. Cchaj Jing-wen také zdůraznila, že si její národ pro svou vyhraněnou identitu a dobře fungující ekonomiku zaslouží, aby ho Čína respektovala.

Prezidentka také řekla, že doufá v určité porozumění ze strany Číny, když tchajwanští voliči znovu projevili vůli být na Číně nezávislí.

Čínský vládní úřad na Tchaj-wanu ale dnes sdělil, že Peking svou politiku vůči ostrovu měnit nehodlá. Podle jeho mluvčího "spočívá budoucnost Tchaj-wanu ve sjednocení země". Čínské ministerstvo zahraničí tento týden uvedlo, že "ti, kdo obě země rozdělují, jsou odsouzení k tomu, aby byli prokletí navěky".

Ve svém politickém programu usiluje Cchaj Jing-wen o zachování statu quo mezi oběma státy, připomněla AFP.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mela u čínské ambasády v Praze. Lidé házeli přes plot deštníky a krysy

25.01.2020 21:56 Aktualizováno Asi 15 lidí dnes přišlo demonstrovat k čínskému velvyslanectví v Praze proti režimu v této zemi. Na…

Uprchlický tábor Al-Húl je peklo. Syrští Kurdové z něj odvezli 21 sirotků

25.01.2020 21:30 Aktualizováno Kurdské úřady, které odpovídají za uprchlické tábory v severní Sýrii, dnes převezly 21 sirotků z…

Koronavirus už řádí po celé Číně, platí nejvyšší stav pohotovosti

25.01.2020 16:47 V Číně se podle posledních oficiálních údajů novým koronavirem nakazilo už 1372 lidí, 41 jich…

Lovci mešit v akci. Sčítači mají herkulovský úkol, nasadili i drony

25.01.2020 15:18 Aktualizováno Zatímco páteční modlitba pomalu končí, věřící pozorují Fakhryho Affana, jak řídí nad jejich hlavami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama