Novozélandská premiérka Ardernová složila slib, ve vládě jsou Maorové i gayové

Jacinda Ardernová dnes složila ve Wellingtonu přísahu a byla po vítězných říjnových volbách uvedena znovu do funkce předsedkyně novozélandské vlády.

Diplomacii bude na Novém Zélandu řídit Nanaia Mahutaová, která má na bradě výrazné tetování původních obyvatel. Do funkce vicepremiéra Ardernová jmenovala bývalého ministra financí Granta Robertsona, který je první z novozélandských politiků hlásících se otevřeně k homosexualitě.

Inaugurační ceremonie se konala ve Welllingtonu a Ardernová na ní slib složila v angličtině a maorštině. Ve dvacetičlenné vládě je osm žen, čtvrtina jsou Maorové, 15 procent ministrů patří do skupiny LGBT (lesby, gayové, bisexuálové nebo transgenderové osoby) a rovněž 15 procent je původem z tichomořských ostrovů.

"U tohoto stolu sedí Aotearoa Nový Zéland," řekla při zahájení dnešní schůze vlády Ardernová s použitím maorského názvu země.

V říjnových volbách zvítězila s převahou Novozélandská strana práce a podle dnes zveřejněných oficiálních výsledků získala 50 procent hlasů. V parlamentu má 65 ze 120 křesel - oba z těchto údajů jsou o něco vyšší než po předběžných výsledcích. Maorská strana, která zastupuje zájmy původního obyvatelstva, tedy 15 procent obyvatel, bude mít v parlamentu dvě křesla, o jedno více než v minulém zákonodárném sboru.

Ardernová řekla, že má jasný mandát pro prosazení reforem a že prioritou bude boj proti koronaviru a zlepšení stavu ekonomiky.

Spolu s parlamentními volbami se v říjnu konala také referenda o legalizaci eutanazie a marihuany. Podle oficiálních výsledků legalizaci marihuany k rekreačním účelům odmítlo 50,7 procenta voličů, pro povolení eutanazie se vyslovilo 65,1 procenta voličů.

Související

Jacinda Ardernová, autor: Newzild

Novozélandská premiérka Ardernová oznámila, že do 7. únoru odstoupí

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová dnes oznámila, že nejpozději 7. února odstoupí z čela vlády a již se nebude ucházet o další mandát. Parlamentní volby slíbila svolat na 14. října. Projev před stranickými kolegy přenášel server Stuff.co.cz. Její dosavadní působení ocenil šéf novozélandské opozice Christopher Luxon nebo australský premiér Anthony Albanese.

Více souvisejících

Jacinda Ardernová Nový Zéland Nanaia Mahutaová (ministryně NZ)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy