Ardernovou střídá Hipkins, je novým lídrem vládnoucí strany na Novém Zélandu

Vládnoucí Novozélandská strana práce si dnes zvolila novým předsedou bývalého ministra pro boj s covidem-19 Chrise Hipkinse. Ve funkci nahradí odstupující premiérku Jacindu Ardernovou a přísahu složí ve středu. Informuje o tom agentura Reuters.

Čtyřiačtyřicetiletý Hipkins byl jediným kandidátem na funkci lídra strany a jeho dnešní zvolení do jejího čela bylo do značné míry formalitou, píše Reuters. Hipkins byl poprvé zvolen do parlamentu v roce 2008. V listopadu 2020 se jako ministr pro zvládnutí pandemie covidu-19 stal velmi viditelnou tváří vlády, dosud zastával funkci ministra školství a policie.

Jako vicepremiérku si vybral Carmel Sepuloniovou, která bude prvním člověkem tichomořského původu v této funkci, píše Reuters. Předci této 46leté političky pocházeli ze Samoy, Tongy i Evropy. Na starosti má řadu resortů, včetně sociálního rozvoje a zaměstnanosti a umění, kultury a kulturního dědictví.

Dosavadní premiérka Ardernová ve čtvrtek překvapivě oznámila, že nejpozději 7. února odstoupí z čela vlády a již se nebude ucházet o další mandát. V této souvislosti uvedla, že již nemá sílu ve funkci pokračovat, ale vyjádřila naději, že její strana vyhraje příští volby. Pětimilionový stát vedla pět let.

"Je to největší privilegium a největší zodpovědnost mého života," řekl Hipkins na tiskové konferenci po svém zvolení do čela strany. Dodal, že je plný energie a těší se na nadcházející výzvu. Vzápětí také ocenil vůdčí schopnosti Ardernové, kterou označil za jednu z nejlepších novozélandských premiérek a za inspiraci pro ženy a dívky na celém světě. Při oznámení svých priorit v čele vlády Hipkins uvedl, že se bude soustředit na ekonomickou situaci země, a poznamenal, že se mnoho rodin potýká s "pandemií inflace".

Hipkins bude oficiálně uveden do funkce předsedy vlády ve středu. Příští všeobecné volby jej čekají za méně než devět měsíců a podle průzkumů veřejného mínění by v nich mohli těsně zvítězit opoziční konzervativci, píše agentura AP. Ardernová již dříve oznámila, že od demise do konání voleb zůstane řadovou členkou parlamentu.

Hipkins má dvě malé děti a před rokem oznámil, že se s manželkou rozhodli žít odděleně. "Stále je to moje nejlepší přítelkyně, ale toto rozhodnutí jsme učinili v nejlepším zájmu naší rodiny."

Chris Hipkins Jacinda Ardernová Nový Zéland

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy