Novozélandská premiérka Ardernová zrušila svatbu kvůli novým opatřením

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová zrušila svou svatbu, protože její vláda dnes oznámila nové restrikce proti šíření nakažlivější varianty koronaviru omikron. Informovala o tom agentura Reuters.

"Moje svatba se konat nebude. Takový je život," řekla novinářům Ardernová. Dodala však, že je jí líto všech, kteří si prožili podobný scénář.

"Nijak se neliším, od troufám si říct, tisíců dalších Novozélanďanů, kteří pocítili mnohem ničivější dopady pandemie. Nejhorší z nich je přijít o možnost být s milovanou osobou, když je těžce nemocná. To daleko, daleko předčí jakýkoli smutek, který prožívám," prohlásila premiérka.

Ardernová datum svatby se svým dlouholetým partnerem a moderátorem rybářské show Clarkem Gayfordem nezveřejnila, podle Reuters se ale akce měla konat v blízké době.

Nový Zéland ode dneška znovu zavádí nošení roušek. Omezí také veřejné shromažďování. Vnitřní pohostinská zařízení, jako jsou bary a restaurace, či svatby budou mít omezenou kapacitu na 100 osob. Pokud se na těchto místech nekontrolují zdravotnické pasy, limit se sníží na 25 osob.

Ostrovní země přijala nová opatření poté, co se po svatbě na Jižním ostrově potvrdilo ohnisko devíti případů omikronu. Nákaza se na jih dostala s cestujícími, kteří přiletěli ze Severního ostrova, aby se zúčastnili svatby. Na akci byla asi stovka hostů. Pozitivní test vyšel příbuzným novomanželů a letušce.

Nový Zéland má od března 2020 zavřené hranice pro cizince. Vláda odsunula plány na postupné uvolňování z poloviny ledna na konec února z obav před možným nárůstem nakažených.

Pětimilionová země eviduje podle ministerstva zdravotnictví od začátku šíření infekce celkem přes 15.000 potvrzených případů infekce a 52 úmrtí s covidem-19. Přibližně 94 procent obyvatel Nového Zélandu starších 12 let je plně očkováno a asi 56 procent z těch, kteří mají nárok na posilující dávku, ji podstoupilo.

Související

Jacinda Ardernová, autor: Newzild

Novozélandská premiérka Ardernová oznámila, že do 7. únoru odstoupí

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová dnes oznámila, že nejpozději 7. února odstoupí z čela vlády a již se nebude ucházet o další mandát. Parlamentní volby slíbila svolat na 14. října. Projev před stranickými kolegy přenášel server Stuff.co.cz. Její dosavadní působení ocenil šéf novozélandské opozice Christopher Luxon nebo australský premiér Anthony Albanese.

Více souvisejících

Jacinda Ardernová Nový Zéland

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy