Nový virus už zabíjí. Záhadná forma zápalu plic má první oběť

Epidemie neznámé formy zápalu plic ve střední Číně má první oběť. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotnické úřady. Virus se začal šířit ve městě Wu-chan minulý měsíc a nakazily se jím desítky lidí, z nichž sedm je nadále v kritickém stavu.

"Ze 41 lidí, u nichž byl virus diagnostikován, zůstává sedm v kritickém stavu. Dva pacienti byli již z nemocnice propuštěni, stav ostatních je stabilizovaný," citovala agentura Reuters z dnešního prohlášení zdravotnických úřadů v jedenáctimilionovém městě Wu-chan.

Někteří z pacientů pracovali nebo nakupovali na stejném trhu, kde se prodávaly ryby a plody moře. Byl mezi nimi i 61letý muž, který se stal první obětí epidemie. Pacient, který již před nákazou trpěl četnými zdravotními problémy, zemřel ve čtvrtek večer na selhání srdce.

Od 3. ledna nebyly ve Wu-chanu registrovány žádné další případy infekce a podle úřadů nic nenaznačuje tomu, že by se choroba přenášela z člověka na člověka. Nikdo ze 739 osob, které byly v blízkém kontaktu s pacienty, včetně lékařského personálu, se nenakazil. Rybí trh úřady uzavřely.

Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako SARS či MERS. Podle čínských úřadů virus šířící se ve Wu-chanu může u některých pacientů vést k velmi závažnému onemocnění.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu konstatovala, že k upřesnění typu patogenu potřebuje více času. Jednou z možností je ale podle ní nový typ koronaviru. Podle agentury Nová Čína může vědcům trvat řadu let, než proti nové nemoci vyvinou lék a vakcínu.

Nepotvrzené informace kolující na internetu nejprve uváděly, že nemoc způsobila nákaza koronavirem SARS (z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžký akutní respirační syndrom), který se v letech 2002-2003 objevil v jižní Číně a zemřelo na něj v několika zemích a oblastech přes 700 lidí. Počátkem ledna ale čínské úřady tyto spekulace vyvrátily. Uvedly rovněž, že se nejedná o epidemii způsobenou virem MERS či ptačí chřipky.

Epidemie neznámé formy zápalu plic se ve Wu-chanu objevila krátce před příchodem lunárního Nového roku, který je pro Číňany nejdůležitějším svátkem. Lidé v Číně během čtyřicetidenního období kolem Nového roku, který letos připadá na 25. ledna, uskuteční na tři miliardy cest, což značně zvyšuje riziko dalšího šíření viru.

Související

Více souvisejících

nemoci Čína WHO (Světová zdravotnická organizace) zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 36 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy