Počet nakažených záhadným virem prudce stoupá. Nemocných jsou stovky

Počet potvrzených případů zápalu plic způsobeného novým a dosud málo prozkoumaným druhem koronaviru v Číně stoupl na 217. Podle agentury Reuters o tom dnes informovala čínská média. Je to proti dosavadním údajům více než trojnásobný nárůst počtu nemocných. Čína dnes navíc oznámila, že nákaze podlehl již třetí člověk. První případ nového koronaviru hlásí u návštěvnice z Číny také Jižní Korea.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Zdravotnické úřady ve Wu-chanu ve východní Číně uvedly, že ve městě se v sobotu a neděli objevilo 136 nových případů koronaviru. Pětatřicet pacientů onemocnělo těžce, stav devíti lidí je kritický.

Čínská metropole Peking hlásí pět nových případů a jihočínská provincie Kuang-tung 14. Jde o první výskyty infekce v Číně mimo Wu-chan, kde byly zaznamenány první případy, upozornila agentura Reuters. Některé pekingské případy byly zaznamenány v obvodu Ta-sing, kde se nachází mezinárodní letiště.

Kromě toho bylo dnes z další východočínské provincie Če-ťiang hlášeno pět pacientů, kteří jsou v karanténě kvůli respiračnímu onemocnění. Tito lidé přicestovali z Wu-chanu a příznaky onemocnění dýchacích cest jsou u nich patrné od pátku. Jejich stav je stabilní, uvedly místní úřady.

Zdravotníci se obávají, že by se virus mohl významně rozšířit v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku tento týden, kdy se vydávají na cesty stovky milionů čínských občanů. Čínský Nový rok letos připadá na 25. leden.

Světová zdravotnická organizace (WHO) už o víkendu na twitteru upozornila, že některé z případů nevypadají, že by byly nějakým způsobem spojeny s tržištěm ve Wu-chanu, kde se prodávají mořské plody. Právě trh Chua-nan byl přitom považován za místo, odkud se virus začal šířit.

První potvrzený případ nákazy koronavirem v Jižní Koreji dnes oznámilo také tamní středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC). Pacientkou je 35letá Číňanka, která v neděli přiletěla z Wu-chanu na mezinárodní letiště Inčchon. Kvůli příznakům, jako je vysoká horečka, byla žena izolována.

Už dříve byly evidovány dva případy také v Thajsku a jeden v Japonsku. Vždy šlo o osoby, které žily ve Wu-chanu, nebo odtud přicestovaly.

Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby, jako jsou dýchací onemocnění SARS či MERS. Experti se domnívají, že nový virus není tak smrtící jako SARS, zároveň ale upozorňují, že se o jeho původu ví velmi málo a není zcela jasné, zda se přenáší z člověka na člověka.

Ředitel wuchanského centra pro kontrolu a prevenci nemocí Li Kang televizi CCTV řekl, že nakažlivost nového koronaviru není vysoká, což ale nevylučuje možnost omezeného přenosu z člověka na člověka. "Při zavádění různých preventivních a kontrolních opatření můžeme epidemii předejít a mít ji pod kontrolou," ujistil Li.

Podle vědců z britského Centra pro analýzu globálních infekčních nemocí při Královské univerzitě v Londýně je rozšíření infekce patrně mnohem rozsáhlejší, než je dosud známo. Na základě propočtů pravděpodobnosti experti odhadují, že skutečný počet nemocných je nyní už více než 1700.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie Covid-19 v Číně polevuje, situace se zhoršuje v Jižní Koreji a…

22.02.2020 15:12 Aktualizováno Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo už 2345 lidí. V pátek jich…

V Kazachstánu vypukly protivládní protesty, policie zatkla 100 demonstrantů

22.02.2020 11:55 Při protivládní demonstraci svolané do největšího kazašského města Almaty dnes policie zatkla 100…

Nebezpečný Covid-19. Počet obětí překonal poslední epidemii eboly v Kongu

22.02.2020 11:01 Počet obětí nemoci, která se koncem loňského roku začala šířit v čínské provincii Chu-pej, dosáhl…

Život lékařů v době koronaviru: Členům rodiny nemohou dát ani pusu

22.02.2020 08:54 Hongkongská lékařka Eunice Chanová si sundává ochrannou roušku, jen aby se osprchovala, najedla a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama