Správkyně Hongkongu obvinila cizí vlády z dvojího metru

Hongkongská správkyně Carrie Lamová dnes obvinila Spojené státy i další země z "dvojího metru" ve svém přístupu k protestům, které v USA propukly po násilné smrti černocha George Floyda. Obhajovala při tom postup hongkongské správy proti loňským masivním protestům v asijském městě i schválení nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong čínským parlamentem. Informoval o tom deník South China Morning Post.

Hongkong
doporučujeme

"Mají obavy o svou národní bezpečnost, ale co se týče naší národní bezpečnosti... na tu se dívají skrz růžové brýle," uvedla Lamová. "V USA vidíme, jak se s nepokoji vypořádávají místní správy, v porovnání s tím, jak se stavěly k téměř stejným nepokojům loni v Hongkongu," citovala správkyni agentura Reuters.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Kritické reakce se ihned ozvaly nejen ze Spojených států, ale také z dalších zemí, které považují zákon za omezení autonomie Hongkongu, k jejímuž zachování se Čína zavázala ve smlouvě s Británií při převzetí v roce 1997.

Americký prezident Donald Trump v reakci na tento krok v pátek oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení výjimek, které Hongkongu poskytují ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status.

Pokud jakákoliv země zavede sankce nebo rozhodne o změně obchodních vztahů, ohrozí tím hlavně své zájmy, řekla Lamová. "Cizí vlády reagovaly ostře, některé vyhrožovaly určitými kroky a já můžu jen dodat, že přijímají dvojí metr," uvedla správkyně.

Úřady v Hongkongu a Pekingu opakovaně ujišťují, že práva a svobody budou i v rámci nového zákony zachovány, což dnes slíbila i Lamová. "Obavy veřejnosti" kvůli zákonu jsou podle ní pochopitelné, protože jde v tuto chvíli pouze o návrh. Ten bude předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína se chce zbavit odpovědnosti. Z pandemie covidu-19 obviňuje Španělsko

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Vir SARS-CoV-2 infikoval po celém světě více než 11 miliónů lidí a předpokládá se, že pochází ze…

Indie navzdory nárůstu případu nákazy otevře znovu památky

05.07.2020 13:17 Indie za přísných sanitárních opatření v pondělí návštěvníkům znovu zpřístupní slavnou památku Tádž…

KLDR prý nemá ani jednoho nakaženého. Ve skutečnosti nikdo ani neví, kolik…

05.07.2020 11:36 Vůdce KLDR Kim Čong-un na zasedání komunistické strany ocenil reakci své země na covid-19 a označil…

Čína prosazuje v léčbě covidu-19 tradiční medicínu, většina Číňanů…

05.07.2020 10:39 Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy