Tokio hlásí pátý den v řadě více než 3000 případů koronaviru

Japonské Tokio, které hostí letní olympijské hry, zaznamenalo už popáté v řadě více než 3000 nově potvrzených případů infekce koronavirem za den. Informovala o tom dnes agentura Kjódó, podle níž testy nově odhalily nákazu u 3058 lidí.

Dosud nejvyšší denní přírůstek město oznámilo v sobotu, kdy úřady ohlásily 4058 infekcí. Dosavadní denní maximum překonala v sobotu i celá země, která zaznamenala 12.341 infikovaných.

Japonsku se zatím dařilo držet koronavirus relativně pod kontrolou, v poslední době se ovšem potýká s vysoce nakažlivou variantou delta. V lidech současná situace budí obavy z toho, že by se olympijské hry mohly stát epicentrem šíření nákazy, poznamenala Kjódó.

Organizátoři olympiády však tvrdí, že mezi nárůstem počtu případů koronaviru v zemi a hrami neexistuje spojení. "Provádíme více než 30.000 testů každý den, rychle izolujeme jakékoliv pozitivní případy a podnikáme náležité kroky, abychom zabránili šíření viru," uvedl dnes výkonný ředitel organizačního výboru Toširo Muto.

Souvislost mezi olympijskými hrami a tempem šíření infekce v zemi popírá rovněž japonský premiér Jošihide Suga. Podle guvernérky města Juriko Koikeové vysoká sledovanost televize nasvědčuje tomu, že lidé vyslyšeli výzvy a zůstávají doma.

Někteří odborníci se však domnívají, že slavnostní nálada sportovního svátku vede k tomu, že veřejnost je k pandemii lhostejnější, uvedla už v sobotu agentura. Mnoho lidí se podle ní sešlo u olympijských sportovišť, aby si užili atmosféru, byť hlediště jsou pro diváky uzavřená.

Organizátoři olympiády dnes oznámili 18 detekovaných případů koronaviru v souvislosti s hrami - v jednom případě je nakažený sportovec nebo sportovkyně ze zahraničí. Celkem se v souvislosti s olympiádou infikovalo dosud 259 osob.

V Japonsku, které má zhruba 126 milionů obyvatel, se od začátku pandemie podle dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) prokázalo přes 927.058 případů infekce a 15.206 lidí tam po koronavirem zemřelo.

Související

Více souvisejících

Japonsko Tokio Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy