V Indonésii a Bangladéši se protestovalo proti Francii. Macron je prý "skutečný terorista"

Tisíce muslimů dnes protestovaly u francouzského velvyslanectví v indonéské Jakartě proti francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi za jeho výroky po nedávných útocích islámských radikálů ve Francii. Podobný protest s účastí asi 50.000 lidí se konal také v bangladéšské metropoli Dháce.

Demonstranti v Jakartě označili Macrona za "skutečného teroristu", požadovali odvolání francouzského velvyslance a bojkot francouzského zboží. Macron se podle nich musí omluvit a odvolat své předchozí výroky.

"My, muslimové odpouštíme, ale pokud neodvolá svá slova o karikaturách (Mohameda) a neomluví se, budeme jím navždy pohrdat," citovala agentura Reuters jednoho z účastníků.

Macron muslimy pobouřil svou obranou práva na svobodu slova a tisku při obhajování karikatur proroka Mohameda, které se znovu objevily ve Francii v době procesu týkajícího se teroristického útku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo z roku 2015.

V říjnu zabil islámský radikál francouzského učitele, který karikatury použil při výuce, minulý týden ve čtvrtek zavraždil muž nožem v bazilice v Nice tři lidi. Indonéský prezident Joko Widodo útok v Nice odsoudil stejně jako Macrona, jehož slova podle něj uráží islám a narušují jednotu muslimů.

On m'a fait dire : « Je soutiens les caricatures humiliant le prophète ». Moi, je suis favorable à ce qu'on puisse écrire, penser, dessiner librement dans mon pays. C'est un droit, ce sont nos libertés. Je comprends que ça puisse choquer, je respecte cela, mais il faut en parler. pic.twitter.com/5yikVMPTFw

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) October 31, 2020

Demonstranti v Dháce žádali bojkot francouzského zboží, ale pořádkové síly jim nedovolily přiblížit se k francouzskému velvyslanectví. Podle policie se sešlo 50.000 lidí, pořadatelé, jimiž jsou islamistické skupiny, hovoří až o dvojnásobku účastníků. V Bangladéši to byla za týden už třetí protifrancouzská demonstrace. Indonésie a Bangladéš jsou většinově muslimské státy, dohromady mají na 400 milionů obyvatel.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron indonésie Muslimové Bangladéš

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy