V Indonésii se nakazilo půl milionu lidí, Čína masivně testuje

Indonésie dnes překročila půl milionu nakažených koronavirem od začátku epidemie. Počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 se zvýšil na 16.000, píše agentura Reuters. Indonésie, kde žije 268 milionů obyvatel, je po Indii druhou nejpostiženější zemí v Asii. Novým výskytům nákazy čelí také další státy v regionu.

Jižní Korea dnes oznámila 271 nových případů infekce. To je o několik desítek méně než na konci uplynulého týdne, pokles je ale podle odborníků způsobený menším testováním o víkendu. V úterý začnou v zemi platit nová opatření, zavřít budou muset bary a noční kluby, další omezení čekají restaurace i náboženská shromáždění.

Přes 300 nových případů koronaviru dnes oznámilo také hlavní město Japonska Tokio. V celé zemi přibylo 1519 případů a sedm úmrtí. Nejvyšší denní přírůstek Japonsko, kde žije 127 milionů obyvatel, zaznamenalo v sobotu, kdy přibylo 2596 nových případů koronaviru.

Čína pokračuje s masivním testováním v některých velkých městech. V Tiencinu, kde žije přes 12 milionů obyvatel, byly otestovány dva miliony lidí poté, co se ve městě vyskytlo pět nových případů infekce. Téměř 18.000 lidí bylo otestováno v Šanghaji. Tam se několik lidí nakazilo od zaměstnance letiště.

??? Panique à l'aéroport de #Shanghai-#Pudong alors que le autorités ont annoncé la mise en quarantaine de 14 000 personnes présentent dans l'aéroport après la découverte de 2 cas positif de #COVID19. La foule a brisé un cordon de police pour échapper à la quarantaine. #Chine pic.twitter.com/I8heDOdd17

— Anonyme Citoyen (@AnonymeCitoyen) November 22, 2020

Po sobotním objevu dvou nových případů úřady jsou testováni všichni obyvatelé města Man-čou-li, kde žije 200.000 lidí. Ve městě úřady nařídily zavřít školy a další zařízení přístupná veřejnosti. Čína přistupuje k masivnímu testování a přísným opatřením i v případech, kdy nových případů koronaviru přibývá denně v řádu několika jednotek. Cílem takového postupu je podle úřadů dosáhnout nulového přírůstku nových případů nákazy.

Související

Více souvisejících

Čína indonésie Jižní Korea Šanghaj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu

Izraelské válečné úsilí v Pásmu Gazy se momentálně soustředí zejména na město Chán Júnis na jihu palestinské enklávy, protože vojáci si myslí, že zde dopadnou jednu z vůdčích osobností Hamásu Jahju Sinvára. Boje ale pokračují i na severu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy