Dvanáct humanitárních organizací působících ve městě Dálí na jihozápadě Jemenu přerušilo svou práci po útocích, které zasáhly budovy, ve kterých sídlí. Informovala o tom dnes agentura Reuters. OSN útoky označila "za znepokojivé vyhrocení situace" v oblasti.
Většina útoků se odehrála v noci ze soboty na neděli. K poslednímu napadení kanceláře organizace Oxfam došlo dnes ráno, uvedly humanitární organizace ve svém prohlášení. Útoky z granátometů, které mají na svědomí zatím neznámí ozbrojenci, zasáhly v sobotu mimo jiné kanceláře humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC) či právě Oxfam.
UK arms licences to Saudi-led coalition up by almost half - an extra £2 billion worth of arms - despite Arms Trade Treaty: https://t.co/c517neKoMs #YemenCantWait #ControlArms pic.twitter.com/6gZw1u2yoT
— Oxfam International (@Oxfam) December 24, 2019
Při sobotních útocích utrpěl zranění jeden člověk, poškozeno bylo vybavení kanceláří a 12 organizací se rozhodlo pozastavit své humanitární programy v Dálí, což zasáhne 217.000 obyvatel, uvedl zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky Mark Lowcock.
Britská charitativní organizace Oxfam oznámila, že její sídlo v sobotu zasáhly dva granáty, nikdo ale nebyl zraněn. Za dnešním útokem stálo podomácku vyrobené výbušné zařízení.
Jihozápadní provincie Dálí leží na hlavní silnici spojující jihojemenský přístav Aden, který kontroluje vláda mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, a metropoli Saná ovládanou šíitskými povstalci.
Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska prezidenta Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá arabská koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Konflikt si už vyžádal tisíce životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10.000 obětech. Některé zdroje ale odhadují, že zahynulo na 50.000 Jemenců. Saúdská Arábie a šíité vedou od září neformální rozhovory o příměří.
1. července 2026 15:30
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
Související
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
Mimořádná zpráva Izraelská armáda při náletu zabila premiéra a ministry jemenské rebelující vlády
Jemen , Oxfam , Mezinárodní záchranný výbor (IRC)
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 2 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
včera
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
včera
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
včera
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
včera
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
včera
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
Blíží se první červencový víkend, který se bude od posledního červnového výrazně lišit. Tropy se tentokrát Česku vyhnou, maximální teploty zůstanou pod hranicí 30 stupňů. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě