Svět se loučí s rokem 2020. Vstupuje do roku 2021

Svět se dnes rozloučí s rokem 2020, který se nesl především ve znamení pandemie způsobené koronavirem. Opatření proti šíření viru poznamenají i poslední den roku. Mnohde je zakázáno noční vycházení, shromažďování lidí nebo pořádání tradičních ohňostrojů. Sledujte s námi novoroční oslavy po celém světě živě.

SLEDUJTE OHŇOSTROJE Z CELÉHO SVĚTA ŽIVĚ!

1:10 - Záchranná služba uvedla, že letos nemusela velkokapacitní Golem určený například pro hromadná neštěstí vůbec využít, proto ho po půlnoci začala balit. Posilové posádky nicméně zůstanou v provozu po celou noc. Záchranáři řešili během večera a noci zatím zhruba osm desítek událostí, což je zhruba stejně jako v běžný den. V souvislosti s oslavami měli osm výjezdů.

1:06 - Letošní oslavy příchodu nového roku byly dosud v centru Prahy klidné. Ulice metropole se postupně po začátku zákazu vycházení vylidnily a lidé se do nich nevrátili ani s příchodem půlnoci. K vidění v nich tak byly v centru města zejména desítky policistů, strážníků a záchranářů. Oproti v minulosti také nebyla v centru hlavního města odpalována zábavní pyrotechnika, vyplývá ze zjištění zpravodajů ČTK.

0:22 - Zaměstnancům se od letošního roku po 13 letech přestanou zdaňovat jejich příjmy jako takzvaná superhrubá mzda. Daňovým poplatníkům se také zvýší jejich daňová sleva o 3000 korun ročně na 27.840 korun. V příštím roce se zvýší o dalších 3000 korun. Zaměstnanci budou mít k dispozici také stravenkový paušál, který bude sloužit jako alternativa k dosavadním stravenkám. Tyto a další změny přináší daňový balíček, který dnešním dnem vstupuje v účinnost.

0:20 - Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se ode dneška zvyšují. Všichni důchodci a důchodkyně dostanou 60 korun navíc a k tomu se jim o 7,1 procenta zvedá zásluhová část jejich důchodu. Průměrný starobní důchod tak roste celkem o 839 korun. O nižší částku si přilepší lidé, kteří pobírali dosud měsíčně méně než 14.449 korun. Navýšení penzí upravuje vládní nařízení, které začíná dnes platit. Podle schváleného rozpočtu by do důchodů mělo letos putovat téměř 537 miliard korun. Je to zhruba 30 procent výdajů státu.

23:41 - ZZS přistavila kolem 17:00 na Václavské náměstí modul pro hromadná neštěstí Golem. "Také kolegové z Českého červeného kříže nám tady budou vypomáhat jako pěší hlídka," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Posádku má záchranná služba také na Staroměstské náměstí. Zdravotníci se budou případně operativně přesouvat tam, kde je bude nejvíce potřeba.

23:18 - Stodolní ulice v Ostravě dnes večer ničím nepřipomínala proslulé centrum zábavy. Ulice byla prakticky prázdná, výlohy většiny z desítek podniků byly tmavé. Pouze dva bary nabízely prodej nápojů z okýnek, ale před 21:00 zavřely i ty. Kromě toho byly byly v ulici otevřeny tři provozovny s občerstvením, které nově nabízejí i rozvozy jídel, zákazníky z ulice ale večer neměly.

22:49 - V souvislosti se silvestrovskými oslavami museli záchranáři a hasiči v Praze k 22:00 řešit jen několik případů. Policisty zaměstnala demonstrace proti vládním opatřením na Václavském náměstí, při které zajistila tři lidi. Nikdo nebyl zraněn. Záchranné složky to uvedly na svých twitterových účtech, o výjezdech pražských hasičů informoval ČTK jejich mluvčí Martin Kavka.

22:21 - V Ústí nad Labem dnes odpalovali lidé zábavní pyrotechniku od dopoledne. Ve 21:00, kdy začíná platit zákaz nočního vycházení, ale petardy téměř utichly. Zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný ČTK řekl, že strážníci budou během noci hlídat vládou nařízená opatření, která mají pomoci zamezit šíření koronaviru.

21:40 - V Praze, Ostravě nebo Olomouci lidé dnes večer protestovali proti vládním koronavirovým opatřením. V hlavním městě se podle policie demonstrace zúčastnilo několik desítek lidí, dva z nich policisté pro neuposlechnutí výzvy zajistili. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Podle zjištění zpravodajky ČTK na místě kolem 21:00 nadále na místě zůstává asi deset lidí, kteří se odmítají rozejít. Policie Václavské náměstí po 21:00 ze všech stran uzavřela, vstup na něj hlídají těžkooděnci, zjistili zpravodajové ČTK na místě. Od 21:00 platí v ČR zákaz vycházení.

20:49 - Nový rok už má za sebou prakticky celá Asie. Podobně jako v jiných zemích na jiných kontinentech se zde oslavy pořádaly většinou s ohledem na koronavirová opatření. Podívejte se, jakým ohňostrojem přivítal rok 2021 Tchaj-wan.

20:01 - Silvestr v Brně se v podvečer nesl v poklidném duchu. Centrum Brna se téměř vylidnilo, v ulicích či na náměstích se míjeli v podstatě jen jednotlivci či dvojice. Někdy zdáli zaznívaly petardy. Také záchranné složky nemusely v souvislosti s oslavami do 19:00 řešit nic mimořádného, sdělili ČTK jejich mluvčí.

19:18 - Na Staroměstském náměstí v Praze bylo dnes před 18:00 jen několik desítek lidí. V okolních ulicích v centru lidé jen korzovali. Podobně tomu bylo na Václavském náměstí. Výbuchy zábavní pyrotechniky bylo v centru slyšet spíše výjimečně.

18:34 - Ve Francii začíná dnes zákaz vycházení již ve 20:00 a skončí až v 6:00 na Nový rok. Místo silvestrovského večírku v klubu mohou Francouzi sledovat na internetu koncert elektronické hudby Jeana-Michela Jarrea, který se bude odehrávat ve virtuální kulise pařížské katedrály Notre-Dame nebo charitativní koncert dýdžeje Davida Guetty, který se natáčel před muzeem Louvre. Zákaz vycházení bude po celé zemi hlídat 100.000 policistů.

17:29 - V Číně před oslavou civilního kalendáře dávají přednost oslavám příchodu lunárního nového roku. Oslava roku buvola začne 12. února 2021. V posledních letech jsou v Číně populární i západní tradice včetně silvestra, letos je však omezí i nízké teploty, v Pekingu je okolo 15 stupňů Celsia pod bodem mrazu. Peking kvůli koronaviru zrušil tradiční čtyřdenní světelnou projekci na televizní věži. Chrám Lama omezil na polovinu počet turistů, kteří ho mohou navštívit a také samotní Číňané letos cestují o poznání méně, než je v tomto období zvykem.

16:22 - V Itálii podle průzkumu zemědělského svazu Coldiretti vydá průměrná rodina za silvestrovské oslavy 65 eur (1700 Kč), což je o 32 procent méně než loni. Příchod nového roku bude letos vypadat zcela jinak, protože v zemi jsou uzavřené bary a restaurace a platí i zákaz nočního vycházení. Na 94 procent respondentů uvedlo, že budou slavit doma s méně než čtyřmi dalšími lidmi, jen šest procent hodlá slavit s větší skupinou přátel.

15:59 - Ruský prezident Vladimir Putin ve svém tradičním novoročním projevu konstatoval, že uplynulý rok byl mimo jiné kvůli pandemii koronaviru obtížný pro všechny a vyjádřil naději, že v nadcházejícím období se podaří Rusům vrátit k normálnímu životu. Agentura TASS upozornila, že jeho letošní novoroční přání trvalo šest minut, nejdéle ze všech jeho podobných vystoupení v 21. století.

15:14 - Tradiční silvestrovský křest začínajících otužilců v Náchodě v řece Metuji ovlivnila epidemie koronaviru. Do ledové vody se dnes po skupinkách postupně vnořila čtyřicítka plavců. Účast na závěrečné každoroční akci náchodských otužilců byla v minulých letech vyšší. ČTK to řekl Petr Kocián z pořádajícího oddílu zimního a dálkového plavání Metujští tygři. Akce nazvaná "Loučení se s rokem 2020 - sejdeme se na Metuji" se konala za přísných hygienických pravidel.

14:35 - Papež František se kvůli bolesti zad a nohy nezúčastní tradiční silvestrovské bohoslužby Te Deum, ani novoroční bohoslužby. S odvoláním na prohlášení Vatikánu o tom dnes informovala agentura Reuters. Připomněla, že 84letý papež dlouhodobě trpí ischiasem.

13:59 - Podíl alkoholických nápojů na celkových výdajích domácností v České republice v loňském roce činil 3,4 procenta, takže patřil k nejvyšším v Evropské unii. Vyplývá to z údajů, které dnes na svých internetových stránkách zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

13:24 - Poláci i Italové letos budou kvůli koronavirovým omezením slavit příchod nového roku mnohem skromněji než v předchozích letech. Průzkumy ukázaly, že v obou zemích se chystají lidé na oslavy vynaložit asi o třetinu méně peněz než loni.

12:57 - Nový rok mohou vždy jako první vítat obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

12:29 - V 11:15 SEČ odbila půlnoc na Chathamových ostrovech, které patří Novému Zélandu. Zbytek Novozélanďanů se k oslavám přidal ve 12:00 SEČ, spolu s obyvateli Fidži a ostrovního království Tonga. Celkem ve světě potrvá přechod do nového roku 26 hodin. Nový Zéland je jedna z mála zemí, kde mohou silvestrovské oslavy proběhnout bez omezení, nejsou zde žádné místní aktivní případy koronaviru.

11:51 - Jedním z prvních států, které zakázaly silvestrovské ohňostroje, bylo už v polovině listopadu Nizozemsko. Zákaz se nevztahuje na drobné petardy a dělbuchy či prskavky. Podle serveru NOS zaznamenali zdravotníci v souvislosti s odpalováním větších dělbuchů a ohňostrojů na přelomu loňského a letošního roku 1300 zraněných. Téměř 400 z nich skončilo v nemocnici. V Amsterodamu se chystá jako náhrada za ohňostroj světelná show nazvaná Electric Fireworks. Policisté ale mají zajistit, aby se při jeho sledování neshromaždovali lidé.

11:17 - Obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova, který je součástí ostrovního státu Kiribati, slaví jako první na planetě příchod nového roku 2021, který k nim dorazil úderem 11:00 SEČ. O hodinu později se k oslavám přidá většina Nového Zélandu. Letošní vítání nového roku bude většinou poklidnější než jindy kvůli restrikcím vyvolaným současnou pandemií. Mnohé vlády zavedly zákaz nočního vycházení, omezily větší shromáždění lidí a zrušily tradiční ohňostroje.

#Samoa is now in the year 2021!!!Manuia le Tausaga Fou x pic.twitter.com/Zpdb9SGKL2

— Sita Leota ? (@SitaLeota) December 31, 2020

11:13 - Kvůli šíření koronaviru budou letos silvestrovské oslavy jiné než v předchozích letech. V řadě zemí světa včetně Německa, Francie, Itálie či Ruska bude totiž na přelomu roku platit zákaz vycházení. Mnohde úřady zakázaly i odpalování petard a rachejtlí, aby zabránily úrazům, kterým by se museli věnovat lékaři v přetížených nemocnicích. Ke kontrole dodržování opatření pošle Francie do ulic až 100.000 policistů. Tisíce mužů a žen hlídky posílí například i v Německu, Rakousku či Řecku.

10:50 - Nebe nad australským velkoměstem Sydney i letos rozzáří novoroční ohňostroj, který ale bude zkrácený na sedm minut. Nábřeží, odkud pyrotechnické představení sledují obvykle tisíce lidí, budou ale uzavřená.

10:35 - Jednou z mála světových metropolí, kde bude letošní silvestrovská noc bez výrazných omezení, je Auckland. Na Novém Zélandu nejsou žádné místní aktivní případy koronaviru.

10:18 - Podoba silvestrovských oslav bude v mnoha světových metropolích poklidnější než obvykle, protože v řadě států platí přísná protiepidemická nařízení a bezpečnostní opatření, která veselí a bouchání zátek od šampaňského vykážou z rušných veřejných prostranství do soukromí domovů. Světové metropole omezily kvůli epidemii silvestrovský program a vyzvaly obyvatele, aby strávili konec roku doma.

10:00 - Silvestrovské a novoroční oslavy dnes odstartují v 11:00 SEČ příchodem nového roku v tichomořských ostrovních státech Samoa a Kiribati. Následně budou slavit konec obecně ne příliš vydařeného roku například Novozélanďané a Australané, Japonci, Korejci nebo Číňané. Po Evropě a Africe se o několik hodin později půlnoční oslavy uskuteční na americkém kontinentě.

Související

Ohňostroj v novém roce 2019

Silvestrovské oslavy skončily. Celý svět má rok 2023

Po 26 hodinách se na celé planetě píše rok 2023. Po Asii, kde díky časovému náskoku začali jeho příchod slavit již v sobotu v 11:00 SEČ, se k silvestrovskému a novoročnímu veselí připojila v noci Evropa a následovaly americké země. Mezi posledními přivítali dnes v 11:00 SEČ nový rok obyvatelé amerického ostrovního státu Havaj a na závěr se ve 13:00 SEČ změny letopočtu dočkaly neobydlené tichomořské atoly: Bakerův ostrov a Howlandův ostrov. Oslavy přelomu ruku se nevyhnuly tragickým událostem - kvůli nehodě s pyrotechnikou zemřel v Německu 17letý mladík a v Rakousku 18letý. V Ugandě při silvestrovských oslavách vznikla tlačenice, ve které zemřelo nejméně devět osob.

Více souvisejících

Silvestr Nový rok

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 2 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

Alois Hadamczik

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

včera

Prigožinův největší výpad proti ruskému velení: Chce, aby prokuratura vyšetřovala ministerstvo obrany

Vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin požádal prokurátory, aby vyšetřili, zda vysocí představitelé ruského ministerstva obrany nespáchali před nebo po zahájení invaze na Ukrajinu nějaký zločin. Informoval o tom server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy