Zdravotní stav zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange se v londýnském vězení se zvýšenou ostrahou každým dnem zhoršuje. Novinářům před věznicí Belmarsh to dnes podle agentury DPA řekla manželka 51letého Australana Stella Assangeová.
Assange je za mřížemi od roku 2019, kdy byl zatčen pro porušení podmínek kauce. Mezitím se dál vleče proces jeho vydání do USA, kde je stíhán v souvislosti s 18 trestnými činy, včetně špionáže. Británie souhlasila s jeho vydáním loni. Podporovatelé Assange vnímají jako odvážného novináře, který vynesl na světlo válečné zločiny v Afghánistánu či Iráku.
"Jeho tělesný stav se každým dnem zhoršuje, protože to se zkrátka děje, když člověka zavíráte až na 20 hodin denně, omezujete mu návštěvy a hrozným způsobem přistupujete s jeho duševnímu a tělesnému zdraví," řekla Assangeová. "Ale on se snaží nevzdávat a dále bojovat," dodala aktivistova žena.
Organizaci Reportéři bez hranic, která se už léta zasazuje o Assangeovo propuštění na svobodu, byla dnes ráno podle jejího vyjádření upřena možnost se s Assangem ve vězení setkat. Zástupci organizace se přitom chtěli se zakladatelem serveru WikiLeaks poradit a získat představu o jeho stavu.
"Je to další důkaz o tom, že na tomto případu není nic normálního," řekl před věznicí šéf Reportérů bez hranic Christophe Deloire. Nezávislým pozorovatelům podle něj britské úřady systematicky ztěžují přístup k Assangeovi.
Assange na serveru WikiLeaks zveřejnil tajné vojenské a diplomatické dokumenty například o amerických vojenských misích v Afghánistánu a v Iráku. V prosinci 2010 byl v Británii zatčen na základě zatykače, který vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Australan tuto kauzu považoval za zástěrku, jak dosáhnout jeho předání americké justici. V Británii byl ještě v prosinci 2010 propuštěn na kauci, kterou ale porušil, když reálně hrozilo jeho vydání do Švédska.
V červnu 2012 se Assange uchýlil na ekvádorskou ambasádu v Londýně a získal politický azyl. Na ambasádě byl sice mimo dosah britských a švédských úřadů, ale prakticky také vězněm. Vztah Assange s jeho hostiteli se postupně zhoršil a v dubnu 2019 byl z ekvádorské ambasády vykázán. Britská policie jej okamžitě zatkla za porušení podmínek kauce.
Související
Madura zastupuje u soudu špičkový právník. Proslavil se obhajobou Assange
Assange se po 14 letech vrátil do rodné Austrálie, přivítaly ho zástupy příznivců
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 2 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
včera
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
včera
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
včera