Assange se po 14 letech vrátil do rodné Austrálie, přivítaly ho zástupy příznivců

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se po 14 letech soudních sporů kvůli zveřejnění tajných dokumentů americké armády a letech věznění vrátil do rodné Austrálie. Ve středu večer místního času přistálo charterové letadlo s 52letým Assangeem na letišti v Canbeře, kde ho přivítali mnozí jeho příznivci.

Podle serveru CNN je Assange pozdravil s úsměvem a vítězným gestem, poté se setkal se svou rodinou.  

Na sociálních sítích kolují videa, na nichž Assange nejprve objímá svou manželku Stellu, což je jejich první setkání po jeho propuštění, a poté i svého otce.

Americký soud na Saipanu, ostrově v Tichomoří patřícím k Severním Mariánám, schválil dohodu mezi Assangem a americkou justicí, která ho obviňovala ze špionáže. Soudkyně Ramona Manglonová uvedla, že případ skončí u ní na Saipanu.

Assange, který byl dosud ve vazbě v Británii, se částečně přiznal ke špionáži za zveřejnění tajných dokumentů týkajících se operací americké armády v Afghánistánu a Iráku. Tvrdil však, že jednal v rámci amerického ústavního práva na svobodu projevu.

Po tomto přiznání americké úřady souhlasily s jeho propuštěním z vazby v Británii, kde strávil pět let čekáním na možné vydání do USA. Americký soud ho propustil s ohledem na dobu, kterou už strávil ve vězení.

Před vězněním v Británii Assange strávil sedm let na ekvádorském velvyslanectví, kde se snažil získat azyl, aby se vyhnul vydání do Švédska a USA. Americká obvinění se týkala zveřejnění tajných vojenských dokumentů, zatímco Švédsko řešilo obvinění ze sexuálních útoků.

Assangeovi příznivci ho vnímají jako bojovníka za svobodu projevu a odhalování nekalých praktik, zatímco USA tvrdily, že jeho činností byla ohrožena bezpečnost amerických agentů.

Assangeovi právníci argumentovali, že novináři by neměli být obviňováni podle zákona o špionáži, zvláště když Assange není americkým občanem.

Australští politici vyjádřili obavy z jeho přiznání viny, protože se obávají, že by to mohlo vytvořit nebezpečný precedent pro novináře. 

Související

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

Julian Assange Austrálie

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy