Assange se po 14 letech vrátil do rodné Austrálie, přivítaly ho zástupy příznivců

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se po 14 letech soudních sporů kvůli zveřejnění tajných dokumentů americké armády a letech věznění vrátil do rodné Austrálie. Ve středu večer místního času přistálo charterové letadlo s 52letým Assangeem na letišti v Canbeře, kde ho přivítali mnozí jeho příznivci.

Podle serveru CNN je Assange pozdravil s úsměvem a vítězným gestem, poté se setkal se svou rodinou.  

Na sociálních sítích kolují videa, na nichž Assange nejprve objímá svou manželku Stellu, což je jejich první setkání po jeho propuštění, a poté i svého otce.

Americký soud na Saipanu, ostrově v Tichomoří patřícím k Severním Mariánám, schválil dohodu mezi Assangem a americkou justicí, která ho obviňovala ze špionáže. Soudkyně Ramona Manglonová uvedla, že případ skončí u ní na Saipanu.

Assange, který byl dosud ve vazbě v Británii, se částečně přiznal ke špionáži za zveřejnění tajných dokumentů týkajících se operací americké armády v Afghánistánu a Iráku. Tvrdil však, že jednal v rámci amerického ústavního práva na svobodu projevu.

Po tomto přiznání americké úřady souhlasily s jeho propuštěním z vazby v Británii, kde strávil pět let čekáním na možné vydání do USA. Americký soud ho propustil s ohledem na dobu, kterou už strávil ve vězení.

Před vězněním v Británii Assange strávil sedm let na ekvádorském velvyslanectví, kde se snažil získat azyl, aby se vyhnul vydání do Švédska a USA. Americká obvinění se týkala zveřejnění tajných vojenských dokumentů, zatímco Švédsko řešilo obvinění ze sexuálních útoků.

Assangeovi příznivci ho vnímají jako bojovníka za svobodu projevu a odhalování nekalých praktik, zatímco USA tvrdily, že jeho činností byla ohrožena bezpečnost amerických agentů.

Assangeovi právníci argumentovali, že novináři by neměli být obviňováni podle zákona o špionáži, zvláště když Assange není americkým občanem.

Australští politici vyjádřili obavy z jeho přiznání viny, protože se obávají, že by to mohlo vytvořit nebezpečný precedent pro novináře. 

Související

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

Julian Assange Austrálie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy