Assange se po 14 letech vrátil do rodné Austrálie, přivítaly ho zástupy příznivců

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se po 14 letech soudních sporů kvůli zveřejnění tajných dokumentů americké armády a letech věznění vrátil do rodné Austrálie. Ve středu večer místního času přistálo charterové letadlo s 52letým Assangeem na letišti v Canbeře, kde ho přivítali mnozí jeho příznivci.

Podle serveru CNN je Assange pozdravil s úsměvem a vítězným gestem, poté se setkal se svou rodinou.  

Na sociálních sítích kolují videa, na nichž Assange nejprve objímá svou manželku Stellu, což je jejich první setkání po jeho propuštění, a poté i svého otce.

Americký soud na Saipanu, ostrově v Tichomoří patřícím k Severním Mariánám, schválil dohodu mezi Assangem a americkou justicí, která ho obviňovala ze špionáže. Soudkyně Ramona Manglonová uvedla, že případ skončí u ní na Saipanu.

Assange, který byl dosud ve vazbě v Británii, se částečně přiznal ke špionáži za zveřejnění tajných dokumentů týkajících se operací americké armády v Afghánistánu a Iráku. Tvrdil však, že jednal v rámci amerického ústavního práva na svobodu projevu.

Po tomto přiznání americké úřady souhlasily s jeho propuštěním z vazby v Británii, kde strávil pět let čekáním na možné vydání do USA. Americký soud ho propustil s ohledem na dobu, kterou už strávil ve vězení.

Před vězněním v Británii Assange strávil sedm let na ekvádorském velvyslanectví, kde se snažil získat azyl, aby se vyhnul vydání do Švédska a USA. Americká obvinění se týkala zveřejnění tajných vojenských dokumentů, zatímco Švédsko řešilo obvinění ze sexuálních útoků.

Assangeovi příznivci ho vnímají jako bojovníka za svobodu projevu a odhalování nekalých praktik, zatímco USA tvrdily, že jeho činností byla ohrožena bezpečnost amerických agentů.

Assangeovi právníci argumentovali, že novináři by neměli být obviňováni podle zákona o špionáži, zvláště když Assange není americkým občanem.

Australští politici vyjádřili obavy z jeho přiznání viny, protože se obávají, že by to mohlo vytvořit nebezpečný precedent pro novináře. 

Související

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

Julian Assange Austrálie

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy