Assange je volný, do USA už ale nesmí, rozhodly úřady

Spojené státy zakázaly Julianu Assangeovi vstup na své území bez uděleného povolení. V noci na středu to prohlásilo americké ministerstvo spravedlnosti. 

"Assange má v souladu s dohodou o vině a trestu zákaz vstupu do Spojených států bez povolení," prohlásilo americké ministerstvo podle BBC.

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange uzavřel s americkou justicí dohodu, v jejímž rámci se přiznal ke spiknutí s cílem nezákonně získat a distribuovat tajné dokumenty. Americký soud mu za to vyměřil trest odnětí svobody ve stejném trvání, jako strávil ve vazbě v britském vězení.

Díky tomu se jeho trest považuje za odpykaný a Assange se po více než 13 letech opět dostal na svobodu.

Washington požadoval vydání Assange do USA kvůli údajnému spiknutí poté, co zveřejnil statisíce tajných dokumentů týkajících se válek v Afghánistánu a Iráku.

Assange se více než deset let bránil vydání do USA. Sedm let strávil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně a posledních pět let v přísně střeženém britském vězení Belmarsh.

Velké mediální organizace, zastánci svobody tisku a dokonce i australský parlament kritizovali stíhání Assange na základě amerického zákona o špionáži z roku 1917, který nebyl dříve použit v souvislosti se zveřejňováním tajných informací.

Portál WikiLeaks oznámil, že Julian Assange již opustil vězení v Británii a odletěl ze země. Toto oznámení přišlo krátce po zveřejnění informací o jeho dohodě s americkými úřady, která mu umožní návrat domů do Austrálie. Assange odcestoval z Británie z letiště Stansted ještě v pondělí odpoledne.

"Julian Assange je volný," uvedl portál WikiLeaks na platformě X.

Assange opustil vězení Belmarsh 24. června v ranních hodinách poté, co tam strávil celkem 1901 dní. Kauci mu udělil londýnský nejvyšší soud a odpoledne odletěl z letiště Stansted.

WikiLeaks také zveřejnil krátké video, na kterém je údajně Assange, jak jej převážejí na letiště a jak nastupuje do letadla.

Australský premiér Anthony Albanese uvedl, že případ Assangea se "natahoval" příliš dlouho a že jeho pokračující věznění by nepřineslo nic užitečného. Vláda Austrálie se rozhodla dále případ nekomentovat kvůli probíhajícímu soudnímu řízení.

Assangeova manželka Stella poděkovala všem, kteří je podporovali, a vyjádřila nesmírnou vděčnost za celosvětové tažení za jeho propuštění. Assangeova matka Christine také vyjádřila vděčnost za to, že jeho "utrpení" nyní konečně končí.

Letadlo s Assangeem na palubě se při cestě na Severní Mariány zastaví v thajském Bangkoku pro doplnění paliva a vody. Na základě dohody o přiznání viny by měl být odsouzen k pěti letům vězení, které si už odpykal, a mohl by se vrátit domů do Austrálie. 

Související

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Julian Assange

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 4 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 6 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy