Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

Podle těchto dokumentů Assange předstoupí před federální soud na Severních Marianách v Tichomoří, kde se přizná k obviněním ze spiknutí za účelem nezákonného získávání a šíření tajných informací o národní obraně USA, jak uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti ve svém dopise soudu.

Assange by měl být odsouzen na 62 měsíců vězení, což je doba, kterou už ve vězení strávil. Po vynesení rozsudku by se měl vrátit domů do Austrálie. Soudní jednání proběhne ve středu v devět hodin ráno místního času (01:00 SELČ).

Washington požadoval vydání Assange do USA kvůli údajnému spiknutí poté, co zveřejnil statisíce tajných dokumentů týkajících se válek v Afghánistánu a Iráku.

Assange se více než deset let bránil vydání do USA. Sedm let strávil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně a posledních pět let v přísně střeženém britském vězení Belmarsh.

Velké mediální organizace, zastánci svobody tisku a dokonce i australský parlament kritizovali stíhání Assange na základě amerického zákona o špionáži z roku 1917, který nebyl dříve použit v souvislosti se zveřejňováním tajných informací.

Portál WikiLeaks oznámil, že Julian Assange již opustil vězení v Británii a odletěl ze země. Toto oznámení přišlo krátce po zveřejnění informací o jeho dohodě s americkými úřady, která mu umožní návrat domů do Austrálie. Assange odcestoval z Británie z letiště Stansted ještě v pondělí odpoledne.

"Julian Assange je volný," uvedl portál WikiLeaks na platformě X.

Assange opustil vězení Belmarsh 24. června v ranních hodinách poté, co tam strávil celkem 1901 dní. Kauci mu udělil londýnský nejvyšší soud a odpoledne odletěl z letiště Stansted.

WikiLeaks také zveřejnil krátké video, na kterém je údajně Assange, jak jej převážejí na letiště a jak nastupuje do letadla.

Australský premiér Anthony Albanese uvedl, že případ Assangea se "natahoval" příliš dlouho a že jeho pokračující věznění by nepřineslo nic užitečného. Vláda Austrálie se rozhodla dále případ nekomentovat kvůli probíhajícímu soudnímu řízení.

Assangeova manželka Stella poděkovala všem, kteří je podporovali, a vyjádřila nesmírnou vděčnost za celosvětové tažení za jeho propuštění. Assangeova matka Christine také vyjádřila vděčnost za to, že jeho "utrpení" nyní konečně končí.

Letadlo s Assangeem na palubě se při cestě na Severní Mariány zastaví v thajském Bangkoku pro doplnění paliva a vody. Na základě dohody o přiznání viny by měl být odsouzen k pěti letům vězení, které si už odpykal, a mohl by se vrátit domů do Austrálie. 

Související

Více souvisejících

Julian Assange Wikileaks

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy