Barmská armáda zaútočila na odpůrce junty, zemřelo nejméně 30 lidí

Barmská armáda dnes provedla letecký útok na odpůrce vojenské vlády v centrální části země a zabila nejméně 50 lidí. S odkazem na informace serverů BBC Burmese, Radio Free Asia (RFA) a Irrawaddy o tom napsala agentura Reuters. Mezi oběťmi jsou i děti, desítky osob utrpěly zranění.

Členové Lidových obranných sil, které zřídila barmská vláda národní jednoty sestavená odpůrci vojenského převratu z roku 2021, uvedli, že armáda provedla nálety na městečko Kanbalu v Sakainské oblasti. Obranné síly tam v tu chvíli slavnostně otevíraly svou místní kancelář.

Některé zdroje hovoří o tom, že obětí může být až 100. Barmské úřady se zatím k incidentu nijak nevyjádřily.

"Přesný počet mrtvých ještě neznáme. Zatím jsme se kvůli požáru nedostali k tělům," citoval server Irrawaddy jednoho z místních obyvatel. Podle serveru armáda shodila dvě bomby, poté následovala střelba z vrtulníku.

Od převratu před dvěma roky, kdy se vlády v Barmě zmocnila vojenská junta, je země svědkem rostoucího počtu střetů mezi armádou a povstaleckými skupinami, z nichž mnohé bojují za práva etnických menšin. Minulý měsíc povstalci z řad karenské menšiny obvinili příslušníky barmské armády, že pozabíjeli více než 30 lidí, kteří se ukrývali v buddhistickém klášteře na východě země.

Dnešní útok je podle médií nejspíš nejkrvavější akcí barmské armády od loňského října, kdy při leteckém útoku na účastníky koncertu pořádaného etnickou menšinou Kačjinů zahynulo 80 lidí.

Barmská vláda odmítá obvinění, že páchá zločiny na civilním obyvatelstvu, a tvrdí, že se zaměřuje na údajné teroristy, kteří chtějí destabilizovat zemi. Nevládní organizace AAPP uvádí, že od vojenského převratu, při němž byla svržena vláda civilní vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, bylo zabito téměř 2300 civilistů a přes 15.000 lidí bylo zatčeno.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 7 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 9 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy