Belgický soud prodloužil vazbu europoslancům obviněným v korupční kauze Qatargate

Belgický soudce dnes prodloužil vazbu dvěma členům Evropského parlamentu obviněným v korupční kauze kolem údajného prosazování zájmů Kataru či Maroka. Řecká europoslankyně Eva Kailiová má zůstat za mřížemi nejméně další dva měsíce, její belgický kolega Marc Tarabella nejméně další měsíc, informovala agentura Reuters. 

V kauze známé jako Qatargate jsou zadržováni ještě další dva podezřelí, pátý byl minulý týden propuštěn z vazby se sledovacím zařízením.

Skandál odstartovaly na konci loňského roku razie v Evropském parlamentu a na jiných místech, při nichž byly zabaveny i statisíce eur v hotovosti. Někdejší místopředsedkyně EP Kailiová je od počátku ve vazbě, zatímco Tarabella byl zadržen až minulý měsíc. Oba čelí obviněním z korupce, praní špinavých peněz a účasti na zločinném spiknutí, oba někdejší členové socialistické frakce EP jakékoli provinění odmítají.

Dvojice se dnes pokoušela zvrátit dřívější soudní rozhodnutí a zajistit si stíhání na svobodě, odvolací instance ale rozhodla v jejich neprospěch. Tarabellův právník Maxim Töller uvedl, že o propuštění svého klienta bude usilovat nadále, zároveň poznamenal, že politik bude přesunut do zařízení blíže své rodině.

Tým Kailiové uváděl, že politička by měla být stíhána na svobodě, aby mohla trávit čas se svou dvouletou dcerou. Propuštění pod podmínkou elektronického sledování minulý týden soud schválil jejímu partnerovi Franceskovi Giorgimu, který byl v prosinci zadržen společně s Kailiovou.

Giorgi je také bývalým asistentem italského europoslance Andrey Cozzolina, který je dalším z terčů rozsáhlého vyšetřování. Minulý měsíc jej zadržela italská policie a zákonodárce je nyní v domácím vězení, zatímco se čeká na soudní jednání o případném vydání do Belgie. Ve vazbě zůstává také bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri, který podle belgického tisku vyšetřovatelům řekl, že dal Tarabellovi 120.000 až 140.000 eur (2,8 až 3,3 milionu korun), aby v parlamentu jednal ve prospěch Kataru.

Související

Eva Kailiová

Kailiová je podezřelá z korupce, přesto může pracovat. Snaží se ale o něco úplně jiného

Před šesti měsíci belgická policie obvinila řeckou místopředsedkyni Evropského parlamentu Evu Kailiovou z nevídaného korupčního skandálu v kauze Qatargate. Zahraniční mocnosti jako Katar a Maroko se v ní měly nezákonně stýkat se sítí zákonodárců Evropské unie. Teď Kailiové belgický soud povolil účast na plenárním zasedání ve Štrasburku. Nedostavila se, dál šíří konspirační teorie a obviňuje kolegy.
Eva Kailiová, řecká místopředsedkyně Evropského parlamentu

Někdejší místopředsedkyni EP Kailiovou propustili, čeká ji domácí vězení

Bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová dnes po čtyřech měsících opustila vazební věznici v Bruselu, odkud odjela s elektronickým náramkem sledujícím její pohyb. Řecká politička obviněná z přijímání úplatků v korupční aféře související s Katarem a Marokem se přesunula do domácího vězení, kde bude během pokračujícího vyšetřování stejně jako další dva obvinění europoslanci.

Více souvisejících

Eva Kailiová evropský parlament soudy Belgie Katar

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Húsíové potopili v Rudém moři první nákladní loď

Nákladní loď Rubymar, která byla opuštěna v jižním sektoru Rudého moře po útoku jemenských povstalců, se v pátek večer potopila.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy