Kailiová je podezřelá z korupce, přesto může pracovat. Snaží se ale o něco úplně jiného

Před šesti měsíci belgická policie obvinila řeckou místopředsedkyni Evropského parlamentu Evu Kailiovou z nevídaného korupčního skandálu v kauze Qatargate. Zahraniční mocnosti jako Katar a Maroko se v ní měly nezákonně stýkat se sítí zákonodárců Evropské unie. Teď Kailiové belgický soud povolil účast na plenárním zasedání ve Štrasburku. Nedostavila se, dál šíří konspirační teorie a obviňuje kolegy.

Policisté Kailiovou zatkli poté, co do kufru naskládala 600 tisíc eur v hotovosti a vyvedla s nimi svého otce z bytu v Bruselu. Vzápětí Belgičané zatkli i jeho v jednom z bruselských hotelů. Prokuratura Kailiovou podezřívá, že šlo o část úplatku, který má ovlivnit práci Evropského parlamentu. Řecká politička ale od začátku tvrdí, že o ničem nevěděla, dokud to toho dne neobjevila. Obvinila svého partnera Francesca Giorgiho a bývalého poslance Piera Antonia Panzeriho. 

Panzeri se nakonec přiznal a uzavřel s prokuraturou dohodu o vině a trestu. Kailiová se i přes podezření z korupce, praní špinavých peněz a účasti ve zločinecké organizaci drží své verze.

Server Politico je k ní nyní velmi kritický. „Eva Kailiová, která je podezřelá z kauzy Qatargate, neustále vyhrožuje, že se vrátí do Evropského parlamentu. Kde tedy je?“ píše. Dle dostupných informací nabrala sílu k politickému návratu. „Jeho cílem je přeformulovat její příběh jako obětí nelidského soudního systému a špionážního spiknutí,“ podotýká Politico.

Už v neděli stejný web informoval o tom, že se jejímu právnímu týmu podařilo zrušit omezení, které jí neumožňovalo vycestovat mimo Belgii. Může ale vycestovat jen kvůli jediné věci – plenárnímu zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.

„Bruselská soudní rada rozhodla, že se souhlasem vyšetřujícího soudce Michela Claise a federálního soudce Raphaëla Malagniniho smí Kailiová vycestovat do Štrasburku pouze za účelem plnění svých povinností,“ informovali její právníci Sven Mary a Michalis Dimitrakopoulos. Bez povolení vyšetřujícího soudce nesmí vycestovat jinam do Francie. Nakonec se nedostavila. „Osobní překážka, kterou nelze zveřejnit,“ konstatovali její právníci. 

Řecká europoslankyně v médiích prosazuje špionážní teorie o důvodu svého zatčení. Navrhovala také, aby byli vyšetřováni jiní poslanci. „Občané, kteří aféru sledovali, nemohou pochopit, jak je možné, že tu ještě sedí jako europoslankyně,“ kroutí hlavou francouzská poslankyně Virginie Jouronová. 

Mezitím se v květnu nenápadně vrátil belgický europoslanec Marco Tarabella, rovněž podezřelý v kauze Qatargate. „Od té doby trávil čas hlasováním, klidným popíjením v parlamentní kavárně a hovořením o porušování lidských práv na plenárním zasedání, aniž by poskytl jediný rozhovor. Tarabella měl v úterý večer vystoupit na plenárním zasedání ve Štrasburku a byl spatřen v baru Swan,“ popisuje Politico. 

Související

Eva Kailiová, řecká místopředsedkyně Evropského parlamentu

Někdejší místopředsedkyni EP Kailiovou propustili, čeká ji domácí vězení

Bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová dnes po čtyřech měsících opustila vazební věznici v Bruselu, odkud odjela s elektronickým náramkem sledujícím její pohyb. Řecká politička obviněná z přijímání úplatků v korupční aféře související s Katarem a Marokem se přesunula do domácího vězení, kde bude během pokračujícího vyšetřování stejně jako další dva obvinění europoslanci.
Eva Kailiová

Belgie propustí europoslankyni Kailiovou, bude ji sledovat náramkem

Belgický soud dnes rozhodl o propuštění bývalé místopředsedkyně Evropského parlamentu Evy Kailiové z vazby do domácího vězení. Na plnění podmínek budou úřady dohlížet pomocí elektronického sledovacího náramku. Belgickému deníku Le Soir to potvrdil právník Kailiové. Bývalá europoslankyně čelí obvinění v rámci vyšetřování korupce sahající do Kataru a Maroka, obvinění odmítá.

Více souvisejících

Eva Kailiová evropský parlament soudy Policie Belgie Belgie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy