Kailiová je podezřelá z korupce, přesto může pracovat. Snaží se ale o něco úplně jiného

Před šesti měsíci belgická policie obvinila řeckou místopředsedkyni Evropského parlamentu Evu Kailiovou z nevídaného korupčního skandálu v kauze Qatargate. Zahraniční mocnosti jako Katar a Maroko se v ní měly nezákonně stýkat se sítí zákonodárců Evropské unie. Teď Kailiové belgický soud povolil účast na plenárním zasedání ve Štrasburku. Nedostavila se, dál šíří konspirační teorie a obviňuje kolegy.

Policisté Kailiovou zatkli poté, co do kufru naskládala 600 tisíc eur v hotovosti a vyvedla s nimi svého otce z bytu v Bruselu. Vzápětí Belgičané zatkli i jeho v jednom z bruselských hotelů. Prokuratura Kailiovou podezřívá, že šlo o část úplatku, který má ovlivnit práci Evropského parlamentu. Řecká politička ale od začátku tvrdí, že o ničem nevěděla, dokud to toho dne neobjevila. Obvinila svého partnera Francesca Giorgiho a bývalého poslance Piera Antonia Panzeriho. 

Panzeri se nakonec přiznal a uzavřel s prokuraturou dohodu o vině a trestu. Kailiová se i přes podezření z korupce, praní špinavých peněz a účasti ve zločinecké organizaci drží své verze.

Server Politico je k ní nyní velmi kritický. „Eva Kailiová, která je podezřelá z kauzy Qatargate, neustále vyhrožuje, že se vrátí do Evropského parlamentu. Kde tedy je?“ píše. Dle dostupných informací nabrala sílu k politickému návratu. „Jeho cílem je přeformulovat její příběh jako obětí nelidského soudního systému a špionážního spiknutí,“ podotýká Politico.

Už v neděli stejný web informoval o tom, že se jejímu právnímu týmu podařilo zrušit omezení, které jí neumožňovalo vycestovat mimo Belgii. Může ale vycestovat jen kvůli jediné věci – plenárnímu zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.

„Bruselská soudní rada rozhodla, že se souhlasem vyšetřujícího soudce Michela Claise a federálního soudce Raphaëla Malagniniho smí Kailiová vycestovat do Štrasburku pouze za účelem plnění svých povinností,“ informovali její právníci Sven Mary a Michalis Dimitrakopoulos. Bez povolení vyšetřujícího soudce nesmí vycestovat jinam do Francie. Nakonec se nedostavila. „Osobní překážka, kterou nelze zveřejnit,“ konstatovali její právníci. 

Řecká europoslankyně v médiích prosazuje špionážní teorie o důvodu svého zatčení. Navrhovala také, aby byli vyšetřováni jiní poslanci. „Občané, kteří aféru sledovali, nemohou pochopit, jak je možné, že tu ještě sedí jako europoslankyně,“ kroutí hlavou francouzská poslankyně Virginie Jouronová. 

Mezitím se v květnu nenápadně vrátil belgický europoslanec Marco Tarabella, rovněž podezřelý v kauze Qatargate. „Od té doby trávil čas hlasováním, klidným popíjením v parlamentní kavárně a hovořením o porušování lidských práv na plenárním zasedání, aniž by poskytl jediný rozhovor. Tarabella měl v úterý večer vystoupit na plenárním zasedání ve Štrasburku a byl spatřen v baru Swan,“ popisuje Politico. 

Související

Eva Kailiová, řecká místopředsedkyně Evropského parlamentu

Někdejší místopředsedkyni EP Kailiovou propustili, čeká ji domácí vězení

Bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová dnes po čtyřech měsících opustila vazební věznici v Bruselu, odkud odjela s elektronickým náramkem sledujícím její pohyb. Řecká politička obviněná z přijímání úplatků v korupční aféře související s Katarem a Marokem se přesunula do domácího vězení, kde bude během pokračujícího vyšetřování stejně jako další dva obvinění europoslanci.
Eva Kailiová

Belgie propustí europoslankyni Kailiovou, bude ji sledovat náramkem

Belgický soud dnes rozhodl o propuštění bývalé místopředsedkyně Evropského parlamentu Evy Kailiové z vazby do domácího vězení. Na plnění podmínek budou úřady dohlížet pomocí elektronického sledovacího náramku. Belgickému deníku Le Soir to potvrdil právník Kailiové. Bývalá europoslankyně čelí obvinění v rámci vyšetřování korupce sahající do Kataru a Maroka, obvinění odmítá.

Více souvisejících

Eva Kailiová evropský parlament soudy Policie Belgie Belgie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy